Yaşam

1,5 ton ‘kıyamet enkazı’ su altında: ‘Patlarsa tsunami olur’

takvimler 1944yılı gösterdiğinde II. Dünya Savaşı’Bunun sonunun nasıl olacağı yavaş yavaş netleşiyordu. SS Richard Montgomerykargo gemisi 15 Mart 1943İnşa edilmeye başlandı ve 15 Haziran 1943 Yılında piyasaya sürüldü. Göreve başladıktan kısa bir süre sonra, Ağustos 1944’te Fransa’ya giden ikmal konvoyuna katılmak üzere yaklaşık bir buçuk tonluk mühimmat yüküyle Fransa’ya gitti. Thames Nehrigirişine demir attı SS Richard MontgomeryBeklediği bölgede karaya oturdu ve bir süre sonra iki modüle ayrılarak battı.

Her ne kadar yaklaşık 12 metre derinlikte bulunan ve direkleri su üzerinde yüzmeye devam eden geminin etrafındaki alan, geminin mühimmat yükü nedeniyle tehlikeli ve yasaklı alan ilan edildi. SS Richard Montgomery, O günden sonra kaderine terk edildi. Ancak mühimmat yüklü gemi, taşıdığı riskler nedeniyle yeniden gündeme geldi.

Acilen kaldırılması gerekiyor

İngiltere Savunma Bakanlığıtarafından yapıldı 2021Yapılan çalışmada Thames Nehri’nin sığ bir noktasında bulunan batığı, tuzlu suyun etkisiyle beklenenden daha hızlı bozulmaya başladığı tespit edildi. bu durumun gemide bulunan 1,5 tonluk mühimmatın tetiklenerek kitlesel hasara ve can kaybına yol açabileceği uyarısında bulunuldu.

Enkaz ve çevresini inceleyen dalgıçlar, gemideki korozyonun beklenenden daha hızlı geliştiği sonucuna vardı. Uzmanlar, su üzerindeki direklerin gemideki mühimmatın üzerine düşmesi halinde bu durumun olası bir patlamayı tetiklemesinden endişe ediyor ve enkazın acilen kaldırılması gerektiğini belirtiyor.

‘Patlarsa tsunami olur’

Savunma Bakanlığıyetkililer, olası bir patlamada batığa yakın yerleşim yerlerindeki petrol ve gaz tesislerinin de risk altında olduğunu belirtti. patlamanınNehir girişinde tsunami etkisi yaratıp kıyıdaki yerleşim yerlerine zarar verebileceğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu