Haber

2 milyar dolarlık piyango biletine ‘çalıntı’ davası

Kasım 2022’de piyangoyu kazanarak 2 milyar dolarlık ikramiyeyi kazanan ve ikramiyeyi tek seferde almayı tercih ettiği için 997 milyon dolar alan Edwin Castro hakkında dava açıldı.

BBC’nin haberine göre Castro gibi Kaliforniya eyaletinde yaşayan Jose Rivera, Castro’nun bileti kendisinden çaldığı iddiasıyla Castro’ya dava açtı. Castro konu hakkında yorum yapmazken, California Lotto ajansı “biletin gerçek sahibinin Castro olduğundan emin olduklarını” söyledi. Kurumdan yapılan açıklamada, çekilişi kazandığını iddia eden kişilerin her zaman kontrol edildiği ve ‘bu sürece inançları tam’ olduğu belirtildi.

“BİLETİ ÇALAN CASTRO DEĞİLDİ”

Elhamra kentindeki Yargıtay’a piyango biletinin kendisinden çalındığı iddiasıyla başvuran Jose Rivera, bileti 7 Kasım 2022’de aldığını ancak biletin bir gün sonra başka bir kişi tarafından çalındığını savundu. ödülü kazanan Edwin Castro değil. Ancak Jose Rivera’nın dilekçesinde, biletin nasıl Castro’nun eline geçmiş olabileceğine dair hiçbir ayrıntı verilmedi.

ABD’de Powerball piyango biletleri 2 dolara satılıyor; Piyangoyu kazananlar ya 29 yıl boyunca kademeli olarak tüm miktarı alacaklar ya da tek seferde nakit olarak kazandıklarından daha azını alacaklar. Kazanılan miktardan yüzde 24 ila yüzde 37 oranında federal vergi kesilirken, Kaliforniya dahil 10 eyalet, piyangodan kazanılan paradan eyalet vergisi almıyor. New York gibi birçok yerde piyangodan elde edilen kazançlar da belediye vergisine tabidir. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu