Haber

29 Ekim İş Sanat’ın Unutulmaz Konseri “Şarkılar Cumhuriyeti” Coşkusu

İŞ SANAT’IN UNUTULMAZ KONSERİ “ŞARKILAR CUMHURİYETİ” 29 EKİM HEYECANINI İZLEYİCİLERE EKRAN BAŞINA TAŞIYACAK

 

İş Sanat, Ocak ayında Cumhuriyetimizin 100. Yıl kutlamaları kapsamında Dilek Türkan’ın solistliğinde izleyicisine unutulmaz bir akşam yaşattı. “Şarkılar Cumhuriyeti”konser 29 Ekim Pazargün Bloomberg HT’de Seyircileriyle bir araya geliyor. Konser saat 21.00’de Bloomberg HT ve İş Sanat Youtube kanalında yayınlanacak.

 

İş Sanat sahnesinin bir konağın salonundan büyük bir konser salonuna dönüştürüldüğü, ülkenin ilk radyo yayınlarının yapıldığı, o dönemin hayali olan batı ve Türk enstrümanlarının bir arada yaşandığı konserde Dilek Türkan, iz bırakan müzikleri seslendiriyor. Yıllarca terk edilmiş, bir köşede unutulmaya bırakılmış ama unutulmamış bir dönemde. .

 

İstanbul Radyosu’nun ilk yayınlarında yer alan Cumhuriyet dönemine ait bestelerin, tangoların ve Türk müziği eserlerinin seslendirildiği konser, izleyiciyi Cumhuriyet döneminin parlaklığıyla buluşturuyor.

 

Batı müziğini temsil eden enstrümanların Türk müziği enstrümanlarıyla bir araya geldiği konserde Dilek Türkan ve müzisyenler, izleyiciyi Cumhuriyet öncesi sadece evlerinin oturma odasında müziğe ses verebilen kadınların hikayesinden, eski zamanlara götürecek. Türkiye İş Bankası’nın katkılarıyla 1927 yılında yayına başlayan radyonun ilk Türk müziği kayıtları.

 

Konser, yurt dışına eğitim amacıyla gönderilen besteci ve müzisyenlerin ülkeye hizmet etmek üzere geri dönmesiyle yıllar içinde gelişen, çoksesliliği yansıtan orkestrasyonlar ve radyo yayınlarıyla ulaşılan Türk müziğinin çağdaş sesini temsil eden eserlerle devam ediyor.

 

Radyo yayınlarıyla tek sesli müzikten çok sesliliğe geçişin yaşandığı yılların temsilcileri Udi Şekip Memduh Beyefendi, eşi İrfan Hanım ve Cemal Reşit Rey’in programlarından yola çıkılarak hazırlanan konserin repertuvarı, Ah Ruhumdaki Sevinç, Yakalandım ve GidiyorumBu gibi çalışmalar yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

habereruh.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu