Ekonomi

840 bin Afgan ABD vizesini bekliyor

ABD’nin çekilmesinden ve Taliban’ın yeniden iktidara gelmesinden iki yıl sonra, Afganistan’daki müttefiklerine yardım etmeyi amaçlayan yeniden yerleştirme programında zorluklar hâlâ devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı müfettişinin hazırladığı yerleştirme programı ve zorluklara ilişkin rapor yayımlandı.

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinden bu yana özel göçmen vizesine başvuranların sayısında hızlı bir artış yaşandığına dikkat çekilen raporda, Dışişleri Bakanlığı’nın Afganlara yönelik özel göçmen vizelerinin daha uygun şekilde çalışması için adımlar attığı belirtildi.

Başvurular patladı

Raporda, Ekim 2021’de yaklaşık 30 bin olan başvuru sayısının Aralık 2022’de yaklaşık 155 bine çıktığı kaydedilirken, başvuranların aile üyelerinin bu sayıya dahil olmadığı belirtildi.

Raporda, Bakanlığın bu yıl Nisan ayı prestijiyle özel vize programına başvuran 840 bin kişi ve aile bireylerinin Afganistan’da beklediğini tahmin ettiği belirtildi.

Programa başvuran herkesin kabul edilmediğini vurgulayan raporda, Bakanlığın başvuranların yaklaşık yüzde 50’sinin gerekli niteliklere sahip olmadığını bildirdiği belirtildi.

34 bin vize verildi

Raporda, Ocak 2021-Ağustos 2023 döneminde başvuru sahiplerine ve aile bireylerine yaklaşık 34 bin vize verildiği, vize sayılarında önceki yıllara göre ciddi bir artış yaşandığı kaydedildi.

Raporda, Bakanlığın başvuruları hızlandırmak amacıyla daha fazla işçi çalıştırdığı, başvurular konusunda Pentagon ile koordineli çalıştığı ve bazı yükümlülükleri kaldırdığı belirtilirken, başvuruların hızlandırılması için daha birçok şeyin yapılabileceği belirtildi. işlem.

Amerikalıları destekleyenler için vize

Özel göçmen vizesi programı, ABD işgali sırasında ABD güçleriyle birlikte çalışan ve değerli risklerle karşı karşıya kalan Afganlara yardımcı olmak amacıyla 2009 yılında başlatıldı. Benzer bir program Iraklılar için de düzenlendi.

Ancak sürecin çok yavaş ilerlediği ve bu durumun başvuru sahiplerini tehlikeli bir belirsizlik içinde bıraktığı yönünde eleştiriler devam ediyor.

ABD, Taliban’ın Ağustos 2021’de Afganistan’ı ele geçirmesinin ardından 100.000’den fazla Afgan vatandaşını tahliye ederek ülkeden çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu