Teknoloji

ABD hükümet ajanları aradıkları suçluyu Steam sayesinde yakaladı

21 yaşında Jack Teixeira adında bir adam, geçtiğimiz günlerde bir Discord sunucusu üzerinden yüzlerce dahili belgeyi oyun arkadaşlarına sızdırdığı teziyle ABD hükümeti casusları tarafından tutuklandı.

New York Times’ın haberine göre Teixeira, Massachusetts Ulusal Hava Muhafızları’nın bir üyesiydi. Siber Ulaşım Sistemleri Uzmanı “olarak eğitilmiş. Bu gizli belgeleri ele geçirmeyi başardı ve Ekim 2022’den itibaren bir Discord kanalında arkadaşlarıyla paylaşmaya başladı. Sızan bilgileri nasıl elde ettiği tam olarak bilinmiyor.

NYT muhabiri Christian TriebertTwitter’da bildirildiği üzere Teixeira’nın yakalanmasında Steam profili değerli bir rol oynadı: Profilinde, çocukluk evinin fotoğraflarını içeren Instagram hesabına bir bağlantı içeren bir Steam hesabı vardı. Ayrıca, sızan evrakların fotoğraflandığı tezgahın fotoğraflarıyla aynı tezgahın bulunduğu mutfağının fotoğraflarını da paylaştı. İddiaya göre bu belgeler arasında Ukrayna savaş haritaları ve Rus ordusunun değerlendirmeleri yer alıyordu.

Teixeira artık Casusluk Maddesini ihlal etmekle suçlanıyor, çünkü Discord sohbet grubundaki arkadaşlarını etkilemek istiyor gibi görünüyor. Tüm olay, aynı zamanda, bu kişinin bu kadar çok örtülü veriye nasıl eriştiğine dair büyük olasılıkla bazı büyük sorularla yüzleşmek zorunda kalacak olan ABD askeri istihbarat topluluğu için tartışmalı bir utanç olarak öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu