Ekonomi

Akrep ve yılan sokmaları deprem bölgelerinde artıyor

6 Şubat depremlerinin yaralarını sarmaya çalışırken, sarsıntı bölgesinde hastanelerin acil servisinde yoğunluk yaşanıyor.

Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD) tarafından Antalya’da düzenlenen ulusal kongrede, 6 Şubat Kahramanmaraş sarsıntısının ardından ilk saatlerden itibaren bölgeye koşan acil tıp uzmanları ortaya çıktı.

Kongrede depremden en çok etkilenen 10 ilin acil tıp uzmanlarının bir araya geldiği “Deprem Çalıştayı” düzenlendi.

TATD Afet Kümesi Sekreteri Doç. Dr. Sarper Yılmaz, acil uygulamalarda bölge halkının ortasında akrep ve yılan sokmalarının dikkat çekmeye başladığını belirtti.

Yaşam tarzları artık daha da zorlaştı

“Çevresel acil durumlar için başvurularımız arttı.” Konuşan Doç. Yılmaz; Göz enfeksiyonlarını, yılan sokması, akrep sokması gibi çevresel acil durumlar veya vatandaşların her zaman temiz suya ulaşamaması nedeniyle örneklendirdi. Havaların ısınmasıyla birlikte yaşam koşullarının zorlaştığını belirten Doç. Dr. Yılmaz, “Çok ciddi bir hasta başvurusu olarak acile yansıyabileceğini düşünüyoruz.” söz konusu.

Doç. Dr. Yılmaz şöyle devam etti:

Örneğin kışın beyin sarsıntısı sonrası süreçte çok fazla karbon monoksit zehirlenmesi yaşadık. Acil durumlarda inanılmaz soba zehirlenmesi olayları görüyorduk. Mevsimlerin değişip hava şartlarının değişmesiyle birlikte yarışmaya yılan ve akrep sokmalarıyla başladık. Dolayısıyla tüm bunlarla ilgili, hangi önlemlerin alınması gerektiği, analizinin ne olacağı ile ilgili bir rapor hazırlayıp bakanlığa vereceğiz.

bunyan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu