Ekonomi

Ascent Solar özkaynak açığı nedeniyle Nasdaq kotundan çıkmakla karşı karşıya

Yenilikçi, hafif ve esnek ince film fotovoltaik çözümleri üreticisi Ascent Solar Technologies, Inc. (NASDAQ: ASTI) bir kez daha Nasdaq Sermaye Piyasasından çıkarılmanın eşiğine geldi. Şirkete Pazartesi günü Nasdaq tarafından, 31 Aralık 2023’te sona eren mali yıl için Form 10-K’da bildirildiği üzere, öz sermayesinin minimum 2,5 milyon $ gerekliliğinin altına düştüğü bildirildi.

Şirketin mali sıkıntıları yeni değil. Nasdaq ilk olarak 25 Mayıs 2023 tarihinde Ascent Solar’a özkaynak şartını karşılamadığını bildirmiştir. Buna karşılık Ascent Solar, uyumluluğu yeniden kazanmak için bir plan sundu. Şirket, 2 Ekim 2023’te 10,3 milyon dolar toplayan ve özkaynak sorununu geçici olarak çözen başarılı bir halka arza rağmen, bildirilen eksi 1.526.611 dolarlık özkaynak ile kendisini bir kez daha eksik bir konumda buldu.

Ascent Solar, eksikliği gidermek ve Nasdaq’ın listeleme gerekliliklerine uyduğunu göstermek için bir uzatma talep etmek üzere Nasdaq Duruşma Paneli önünde bir duruşma talep etmeyi planlamaktadır. Yaklaşan duruşma ve verilen herhangi bir uzatma süresi, Ascent Solar’ın adi hisse senedinin Nasdaq’tan askıya alınmasını veya listeden çıkarılmasını geciktirecektir.

Şirketin Nasdaq Sermaye Piyasası’ndaki geleceği belirsizliğini korumaktadır, zira Panel’in listede kalmaya devam etmesine izin vereceğinin veya Ascent Solar’ın sağlanabilecek herhangi bir uzatma süresi içinde gerekli kriterleri karşılayabileceğinin garantisi yoktur.

Duruşmanın sonucu Ascent Solar’ın piyasadaki varlığını ve hissedar değerini önemli ölçüde etkileyebileceğinden, yatırımcılar durumu yakından takip etmektedir. Bu haber, çok çeşitli uygulamalar için çeşitli yüzeylere entegre edilebilen güneş panelleri üretiminde uzmanlaşan şirket için çok önemli bir an olarak görülüyor.

Bu makaledeki bilgiler Ascent Solar Technologies tarafından yakın zamanda yapılan SEC başvurusuna dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

pasinler-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu