Teknoloji

Asya piyasaları teknoloji sektöründeki toparlanmayla pozitif ivme kazanmaya hazırlanıyor

Asya borsalarının, teknoloji hisselerindeki canlanma ve daha istikrarlı bir sabit gelir piyasasının etkisiyle haftaya güçlü bir başlangıç yapmasının ardından Salı günü de iyimser performansını sürdürmesi bekleniyor. Jeopolitik gerginliklerin azalması da olumlu havaya katkıda bulundu.

Salı günü yatırımcılar, Japonya, Avustralya ve Hindistan’dan satın alma yöneticileri endeksi (PMI) raporlarının yanı sıra Singapur ve Hong Kong’dan tüketici enflasyonu rakamları da dahil olmak üzere çok sayıda ekonomik veriyi değerlendirecek. Ayrıca, Güney Kore’nin üretici enflasyonu ve Tayvan’ın sanayi üretimi verilerinin açıklanması planlanıyor.

Dolar 155,00 yen seviyesine yaklaşırken, döviz piyasası özellikle Japon yeni konusunda tetikte olmaya devam ediyor. Piyasa katılımcıları, özellikle Japonya Merkez Bankası’nın Perşembe günü başlayacak iki günlük politika toplantısı öncesinde Tokyo’nun müdahale olasılığı üzerinde spekülasyon yapıyor.

Pazartesi günü dolar karşısında son beş ayın en düşük seviyesine gerileyen Çin yuanı baskı altında. Buna rağmen, S&P 500 ve Nasdaq’ın toparlanması, teknoloji hisselerinin son dönemdeki kayıplarının bir kısmını telafi etmesi ve Orta Doğu’daki gerilimin azalması genel piyasa duyarlılığını destekledi.

Şimdi dikkatler, Tesla, Meta Platforms (NASDAQ:META), Alphabet (NASDAQ:GOOGL) ve Microsoft (NASDAQ:MSFT)’un bu hafta üç aylık sonuçlarını açıklayacağı önde gelen teknoloji şirketlerinin yaklaşan kazanç raporlarına çevriliyor. Bu açıklamaların önümüzdeki aylarda ABD ve küresel hisse senetlerinin görünümünü önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor.

ABD’nin önde gelen teknoloji hisselerini takip eden FANG endeksi Pazartesi günü bir toparlanma yaşadı ve %10’luk düşüşle sonuçlanan altı günlük kayıp serisine son verdi. A.J. Bell analistlerine göre, bu dönemde Alphabet, Amazon, Apple (NASDAQ:AAPL), Meta Platforms, Microsoft, NVIDIA ve Tesla’yı içeren ‘Muhteşem Yedi’ teknoloji devi, piyasa değerinde toplu olarak 1,1 trilyon dolar kaybetti.

Dünyanın en büyük sözleşmeli yonga üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), ilk çeyrek sonuçlarını açıkladıktan sonra Cuma günü hisselerindeki %6’lık düşüşün ardından Pazartesi günü %1’lik düşüşten kurtulmaya çalışıyor. Mart ayında ihracat siparişlerinde beklenenden daha düşük bir artış olmasına rağmen Tayvan hükümeti, yapay zeka uygulamalarındaki artışın etkisiyle adanın yüksek teknoloji ürünlerine yönelik gelecekteki talep konusunda iyimserliğini koruyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Ancak piyasaların endişeleri de yok değil. Goldman Sachs’ın finansal koşullar endeksleri, büyük ölçüde artan uzun ve kısa vadeli faizler nedeniyle finansal koşulların bu yılın en sıkı seviyesinde olduğuna işaret ediyor. İki ve 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirisi son zamanların en düşük seviyelerinden neredeyse 100 baz puan arttı ve iki yıllık getiri birçok yatırımcı tarafından cazip bir alım noktası olarak kabul edilen %5,00 seviyesine yaklaştı.

Tahvil getirilerinin istikrar kazanmaya başlaması halinde, tahvil oynaklığının azalması ve bunun da diğer piyasalardaki oynaklığın azalmasına yardımcı olması bekleniyor. Cuma günü son altı ayın zirvesine ulaşan zımni ABD hisse senedi volatilitesi Pazartesi günü son altı ayın en önemli düşüşünü yaşadı.

Piyasalarda bir rahatlama hissi olsa da, bu hissiyatın ne kadar süreceği henüz belli değil. Salı günü açıklanacak olan Japonya’nın Nisan ayı öncü PMI ve Singapur’un Mart ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile Tayvan’ın sanayi üretim rakamları gibi önemli ekonomik göstergeler piyasalara daha fazla yön verecektir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu