Haber

BAE’de 2 günlük “Abu Dabi Uzay Diyaloğu Forumu” başladı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de iki günlük “uzay diyaloğu forumu” başladı.

Ülkenin resmi ajansı WAM’da yer alan haberde, BAE Uzay Ajansı’nın Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı iş birliğiyle “Abu Dabi Uzay Diyaloğu Forumu” düzenlediği belirtildi.

Foruma 47 uluslararası uzay kurum ve kuruluşundan yaklaşık 300 temsilci ve yetkili ismin katılacağı bildirilirken, Abu Dabi Uzay Diyalog Forumu’nun 3 ana konu üzerinde odaklanacağı kaydedildi.

Haberde, forumda yer alacak 35 oturumda uzay sürdürülebilirliğinin yanı sıra uzaya kolay erişim ve güvenlik konularının ele alınacağı belirtildi.

Bu arada forumun açılışına Bahreyn’deki temaslarını tamamladıktan sonra BAE’ye giden İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog da katıldı.

WAM’da yer alan habere göre Abu Dabi Uzay Diyaloğu Forumu’nun açılışına katılan isimler arasında BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Al Nahyan’ın yanı sıra Hindistan Kalkınma Bakanı Jitendra Singh ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif ez-Zeyyani de yer alıyor.

BAE Dışişleri Bakanı Bin Zayed açılış konuşmasında BAE ile İsrail arasında uzay ve ilgili teknoloji alanındaki iş birliğinin gelişmeye devam ettiğini vurguladı.

Uzay alanındaki çalışmalar için özel dalın değerine dikkat çeken Bin Zayed, uzay için aktif bir uluslararası işbirliği diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu