Ekonomi

Bakan Kurum açıkladı! Gaziantep ve Kilis’te Temel Atma

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremin ardından imar ve canlandırma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Depremin etkilerini kısa sürede ortadan kaldırmak için gece gündüz çalışan ekipler, milyonlarca vatandaşın barınmasını sağlamak için de çalışıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep ve Kilis’teki afet konutlarının temellerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılacağını duyurdu.

Bakan Kurum, “11 ilde 61 bin 726 konutun yapım sürecini başlattık. Bugün Gaziantep’te 7 bin 87 konut ve köy evinin, Kilis’te 649 konut ve köy evinin temelini Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın şerefiyle atıyoruz. .”

Gaziantep’te yapılacak temel atma töreninin saat 16.30’da başlayacağı açıklandı.

“İnşallah hepsini el ele vereceğiz”

Bakan Kurum, depremin ardından yaşanan sel felaketini de hatırlatarak, “Doğal afetlerle sınandığımız zor günlerden geçiyoruz. İnşallah hep birlikte bunların üstesinden geleceğiz” dedi.

“10 İLİMİZDE GECE GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞIYORUZ”

Kurum, Hatay’da yürütülen hasar tespit çalışmalarının son halini değerlendirdiklerini belirterek, “Valilerimiz ve belediye başkanlarımızla istişarelerde bulunduk. Afetten zarar gören Hatay’ımız ve diğer 10 ilimizde gece gündüz çalışıyoruz. Bu zor günleri aşarak, umut dolu güzel günlere hep birlikte ulaşacağız. Arama kurtarmadan sağlık hizmetlerine, hasar tespitinden insani yardıma kadar gerekli tüm çalışmaları yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. TOKİ ve Emlak Konut ile prefabrike, çelik konstrüksiyon ve yığma yapılardan oluşan süreksiz barınma alanlarımızı hızla inşa ediyor ve vatandaşlarımız; Konteyner kentlerimize, kesintili barınma alanlarımıza okullar, parklar ve sosyal tesisler yerleştiriyoruz.”

“312 BİN 931 BİNA YIKILDI, ACİL YIKILACAK, CİDDİ VE ORTA HASARLI”

Geçici barınma alanlarında şu anda 2,5 milyon vatandaşın ağırlandığını kaydeden Kurum, “Mayıs ayına kadar 100 bin konteyner daha hazırlayarak en az 500 bin vatandaşımızı ağırlayacağız. Şu anda Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Elazığ, Hatay ve Diyarbakır olmak üzere 8 ilde hasar tespit çalışmalarımızı tamamladık. Diğer illerimizde de sona yaklaştık, onu da tamamlamak üzereyiz. Depremden etkilenen illerimizde 5 milyon 646 bin bağımsız bölümden oluşan 2 milyon 31 bin binada denetimler gerçekleştirdik. 894 bin 130 bağımsız bölümün yer aldığı 312 bin 931 binanın yıkıldığını, derhal yıkılacağını, ağır ve orta hasarlı olduğunu tespit ettik. Hatay’da 333 bin 825 bağımsız bölümden oluşan 99 bin 475 adet yıkılmış, derhal yıkılacak, ağır ve orta hasarlı bina tespit ettik” dedi.

“54 BİN 84 AFET EVİNİ İHALE ETTİK”

Afetin ilk anından itibaren çok titiz bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Bakan Kurum, “Yeni şehirlerimizi kuracağımız alanlarda mikrobölgeleme, jeoloji ve zemin etütlerini tamamladıktan sonra Türkiye’nin en büyük afet dönüşümünü sürdürüyoruz. Cumhuriyet tarihi Hatay’da toplam 250 bin 862 konut, 216 bin 733 afet evi ve 34 bin 129 köy evi yapacağız.Bu kapsamda toplam 54 bin 84 afet evinin ihalesini yaptık, 21 Şubat’tan bu yana 7 bin 173’ü Hatay’da.

2 bini Hatay’da olmak üzere 11 ilde toplam 12 bin 966 köy evi de ihale edildi. Böylece afet bölgelerinde toplam 67 bin 50 afet evi ve köy evinin üretim süreci başladı. TOKİ, Emlak Konut ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüzle birlikte evlerimizi yapacağız. İlk Evim İlk İş Yerim projelerinde olduğu gibi sosyal donatıları hazırlanmış, altyapısı tamamlanmış yaşam alanlarımızı 1 yıl içerisinde inşa ederek afetzede kardeşlerimize teslim edeceğiz.

11 ilde 1 yılda 319 bin konut olmak üzere toplam 650 bin konut yapılacağını belirten Kurum, “Yeni konutlarımızı, yeni iş yerlerimizi, yeni yaşam alanlarımızı yapacağız; akademisyenlerimizin, iş insanlarımızın, STK’larımızın ve vatandaşlarımızın görüş ve fikirlerini alarak inşa ediyoruz. Yeni şehirlerimizi Türkiye’nin Ulusal Risk Kalkanı modeline uygun, fay hattından uzak alanlarda, en sağlam yerlerde, en uygun mühendislik uygulamalarıyla inşa edeceğiz. 11 ilimizdeki tüm çalışmalarımızda şehirlerin demografisini, sosyolojisini, tarihini, sanatını, kültürünü, sanayisini ve mimari yapısını korumak ve canlandırmak için adımlar atıyoruz. Hatay’ın bizim için, ülkemiz için bir değeri daha var. Bu bölge, bereketli toprakları, ticari tecrübesi ile Akdeniz’e açılan kapılarımızdan biri olması nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Sağlam bir geçmişi ve parlak bir geleceği var. Yeni inşa sürecimizde Hatay’ımızın eşsiz kimliğini, tarihi mirasını, kültürel birikimini ve medeniyet birikimini hem koruyacak hem de güçlendireceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu