Ekonomi

Birkenstock, New York Borsasına girmeye hazırlanıyor

Almanya merkezli terlik üreticisi Birkenstock, 10 milyar dolarlık piyasa değeriyle New York Borsası’na girmeye hazırlanıyor. ABD’ye taşınmak, Avrupalı ​​işverenleri daha da zengin edecek. Bir zamanlar hippiler ve çorap giyen Almanlarla anılan, son dönemde ise Barbie sinemasıyla gündeme gelen Birkenstock artık sadece ayakkabı mağazalarında bulunmayacak.

Almanya merkezli terlik üreticisi, 250. yaşına kısa bir süre kala New York Borsası’nda işlem görmeye hazırlanıyor. Halka arz planlandığı gibi giderse şirketin piyasa değerinin 10 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Barbie ile gündem oldu

Yakın zamanda gişe rekorları kıran film “Barbie”de, pembe Birkenstock giyen ana karakter Margot Robbie, markaya yeni bir renk ve ivme kazandırdı.

1774 yılında kurulan Birkenstock, profesyonel yöneticilerin göreve gelip şirketi yeniden yapılandırdığı 2013 yılına kadar aile tarafından işletiliyordu. Bu değişikliklerden sonra bile, adı yeni değiştirilen Birkenstock Group, o zamanın altıncı nesil kurucu ailesine ait olmaya devam etti.

2021’in başlarında aile, işin kontrol eden çoğunluğunu, Bernard Arnault ve Louis Vuitton markasını içeren bir lüks mal kümesi olan LVMH tarafından desteklenen bir özel sermaye şirketi olan L Catterton’a sattı. Ayrıntılar açıklanmazken, yatırımın şirkete 4,9 milyar dolar (o sırada 4 milyar avro, bugün 4,48 milyar avro) eklediği bildirildi.

Şirket, New York Borsası’na kote olma planları doğrultusunda bir kez daha değişime gidiyor. Mevcut tahminlere göre şirketin değeri halka arzla birlikte 6 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkıyor.

Birkenstock ayrıca son zamanlarda Dior, Valentino, Jil Sander ve Manolo Blahnik gibi üst düzey markalarla da işbirliği yaptı.

Rakamlarla Birkenstock

Bugün 100’den fazla ülkede satılan Birkenstock terlikler klasik deri ve mantar, sentetik veya vegan malzemelerden üretiliyor. Erkek terlik fiyatları 40 ile 260 euro arasında değişirken, çocuk terlik fiyatları 30 euro’dan başlıyor. Terliğin yanı sıra ayakkabı, bot, sporayrıca ayakkabı, çorap, kozmetik ve hatta yatak ve şilteler üretir.

2014’ten bu yana Birkenstock’un satışları önemli ölçüde arttı. İstatistiki bilgi sağlayıcı Statista’ya göre şirket, 2014 yılında 273 milyon euro gelir elde ederken, bu rakamı 2020’de 730 milyon euro’ya çıkardı. Şirketin açıkladığı son rakamlar, geçen yıl için 1.24 milyar euro gelir elde ettiğini gösteriyor.

Yılda yaklaşık 30 milyon çift terlik ve ayakkabı üreten firma, yakın gelecekte üretim kapasitesini artırmaya hazırlanıyor. Birkenstock’un Berlin’in kuzeyinde, Polonya’nın sonlarına doğru Pasewalk’ta bulunan 120 milyon avroluk yeni fabrikası bu sonbaharda açılacak. Şirketin şu anda yüzde 95’i Almanya’da olmak üzere yaklaşık 5.500 çalışanı var.

DW/TR, PU

DW’ye VPN ile nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu