Haber

Bursa Türk Metal Sendikası Üyesi İşten Çıkarıldı, Fabrika İşçileri Eylem Başlattı

ZEHRA MİLLER/ SIBEL KAHRAMAN

bursaPakkens fabrikasında Türk Metal Sendikası üyesi olan işçiler. Fabrika yönetimi ise tüm işçilere yıllık izin verdi ve 3 Temmuz’a kadar üretimi durdurdu. Fabrika işçilerinin yüzde 90’a yakınının harekete geçtiğini belirten Manay, “Hakkımızı istiyoruz. Hakkımızdan fazlasını istemiyoruz. Hak istiyoruz, hak istiyoruz, sendikal hak ne olursa olsun istiyoruz, sendikamızı istiyoruz, bizi temsil eden, fabrikamızı koruyan, “Talep ettik, gösterdik. Ama içeri girmesinler diye çok baskı yapıyorlar” dedi.

Bursa Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde vana ve barometre üretimi yapan Pakkens Fabrikası, Şubat 2022’de yetki aldı. Türk Metal Sendikası üyesi Çetin Manay, 12 Haziran’da görevden alındı. Bunun üzerine işçiler fabrika önünde iş bırakma eylemi başlattı. İşçiler, Pazartesi gününden itibaren fabrika önünde 24 saat nöbet tutmaya başladı. İşçilerin hareket etmesi üzerine patron tüm işçileri yıllık izne çıkardı ve üretimi 3 Temmuz’a kadar durdurdu.

Türk Metal Sendikası

“İŞVEREN BAĞLANTIYI KESMEK İSTİYOR”

Sazbiçer, iş bırakma hareketiyle ilgili şunları söyledi:

“Arkadaşımız anlattı haberler Üyelerimize destek olmak, maddi manevi her türlü desteğini koşmak ve bu çabaya ortak olmak amacı ile yetkili olduğumuz için kapı önünde konuşlanmaya başladık. Patronun burada yapmak istediği tek şey sendikayı bozmak. Bu anayasal hakkın ihlalidir. Bu durumlarla sürekli karşılaşıyoruz. Ayın 11’i Pazartesi günü arkadaşlarımızın monometre tarafında çalışmayı bırakma eyleminin ardından işveren temsilcileri ile bazı girişimler başlattım. ‘Gelin el sıkışalım, Çetin arkadaşımıza iş verin’ dediler. ‘Mahkemede şahsi sürecimiz devam ediyor’ dedim ama uzattığımız eli hiç sıkmadılar.”

“YOK ETMEK DEĞİL, İLETİŞİM KURMAK İSTİYORUZ”

Çetin Manay’ın görevden alınmasının ardından hareketlerin başka bir fabrika şubesine sıçradığını söyleyen Sazbiçer, “Bu saatten sonra sendikayla burada masaya oturmadan bu eylemi bitirmeyeceğimizi kendilerine söyledik. Şimdi yine söylüyoruz: ‘Gelin’ hadi masaya gel, el sıkışalım” deyip, ‘Zamanın direği olacağız. Biz iletişim kurmaktan yanayız, kırıp dökmekten değil.”

“İŞVEREN YETKİSİNİ AZALTMAYA ÇALIŞTI”

Sazbiçer dedi ki:

“Fabrikanın bizim iş kolumuzda 3 tane fabrikası var. Önünde yeni açılan monometreli firma var, vana fabrikası var. Arkasında da dokuma fabrikaları var. sayıya ekleyerek yetkimizi azalttık ama bunu mahkemede ortadan kaldırdığımız için katılaşan yetki sona erdi.Patron başladığı tarih itibariyle işyerinde mobbinge başladı.Bu sendikasızlaşmaya doğru atılmış bir adımdı. ilk adım 11’i Pazartesi günü Çetin arkadaşımızın iş akdini feshetmek oldu.Bir fabrikada 207, bir fabrikada 210, diğerinde 35 civarında olmak üzere mavi ve beyaz yakalı bir fabrikaya ilk adımını atmaya başladı. Şu anda vardiya amirleri dahil yüzde 95’i çalışmıyor ve hareketi destekliyorlar.”

“Mücadelemizi SONUNA KADAR DEVAM EDECEĞİZ”

Bu süreçte sendika olarak taleplerinin çalışma barışının sağlanması olduğunun altını çizen Sazbiçer, “Sırf sendikayı etkisiz hale getirmek için her türlü adımı atıyorlar. Mesela fabrikayı toplu izne çıkardı. Şu anda hakkımızı harcıyoruz. fabrika önüne konuşlanarak, piknik yaparak, eğlenerek, arkadaşlarla sohbet ederek ama izin dönüşü 3 Temmuz’da arkadaşların birbirine söylediği gibi biz Türkler olarak haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Metal Sendikası olarak dostlarımıza desteğimizi hiçbir zaman esirgemeyeceğiz, her zaman yanlarında olacağız” dedi.

Fabrika yönetiminin bu süreye kadar kendileriyle iletişime geçmediğini söyleyen Sazbiçer, fabrika işvereninin fabrikayı kapatmak veya işten çıkarmakla tehdit ettiğini, çalışanların bu tehditlere verdiği yanıtın ise herkes olsa dahi emeklerine devam edecekleri olduğunu söyledi. işten çıkarmak.

FABRİKA YÖNETİMİ PERSONELE EŞİT DAVRANMADI

İşten çıkarılan Çetin Manay, fabrika yönetimine yakın olanların daha iyi koşullarda çalışması, yönetime yakın olmayanların ise tepkiyle karşılanması nedeniyle sendikalı olmayı seçtiklerini söyledi. Bire bir yıl işe alınan çalışanlar arasında çok büyük maaş farkı olduğunu ve bu sıkıntıların giderilmesi için fabrika yönetimini davet ettiklerini belirten Manay, “Bu talebimiz karşılanmadı. Biz bunu talep ederken biz bunu talep ettik. daha fazla tehdit, işten çıkarma ve mobbinge maruz kaldık.”

KADIN ÇALIŞANLARA YÖNELİK TUVALET MOBİLİ

Fabrikanın tutumu üzerine personelle birlikte sendikaya üye olmaya karar verdiklerini ve 24 saat içinde Türk Metal Sendikası’na üye olduklarını belirten Manay, sendikalaşmanın ardından fabrikada yaşananları şöyle anlattı:

“Bu geçişin ardından 1,5 yıllık bir süreç yaşandı. 1,5 yıllık süreçte inanılmaz hiçbir şey olmadı. Bu süreçte arkadaşlarımız özverili bir şekilde işe geldiler. Daha çok çalışmak istediler, çok çalıştılar ama son iki aydır çalışmakta olan meslektaşlarımız ciddi bir mobbinge maruz kaldılar mesela hanımefendi arkadaşlarımıza tuvalete gitme yasağı getirildi denildi. , ‘Belirli saatlerde gideceksin, belirli saatlerde gitmeyeceksin.’ 19.30’a kadar fazla mesaiye zorlandı ve ‘bu zorunludur, kalmazsanız tutanak tutarız’ denildi. Bunlara cevap verdik dörtten ikiye indirdiler ama haftada iki gün yine yaptılar üçüncü gün zorlamaya başladılar sonra arkadaşlara tekrar haber verdik fazla mesai nasıl yapılacağını anlattık saatlerce ve hangi üslerde kalmamız gerektiğini.”

“BİZ BİZDEN FAZLASINI İSTEMİYORUZ”

Fabrikadaki örgütlenme süreci nedeniyle okların kendisine çevrildiğini ve eğitimli eleman olmasına rağmen vasıfsız kısma atanmaya çalışıldığını kaydeden Manay, bunun sebebinin de kırmak istemesi olduğunu söyledi. diğer personel ile bağları olduğunu ve fabrika yönetiminin kendisine fazla maaş ve tüm haklarını vererek istifasını istediğini söyledi. Baskılara boyun eğmediğini ifade eden Manay, Pazartesi günü işe geldiğinde iş sözleşmesinin feshedildiğini ancak bunun sebebinin kendisine açıklanmadığını söyledi.

Fabrikanın yüzde 90’a yakını ile eyleme başladıklarını söyleyen Manay, “Haklarımızı istiyoruz. Hakkımızdan fazlasını istemiyoruz. Adalet istiyoruz, hak istiyoruz. Sendikal hak ne ise onu istiyoruz. Sendikamızı istiyoruz. Bizi, fabrikamızı temsil edecek, bizi koruyacak bir sendika istedik ve talep ettik, gösterdik ama içeri almamak için çok uğraşıyorlar” şeklinde konuştu.

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu