Ekonomi

Çin, Evergrande krizine karşı yeni gayrimenkul önlemleri almaya başladı

Çin, ülkenin “beyaz liste” mekanizması kapsamındaki ilk kalkınma kredisi de dahil olmak üzere emlak piyasasını istikrara kavuşturmak için yeni destek tedbirleri uygulamaya koydu. Devlet medyasında yer alan haberlere göre Suzhou ve Şangay da ev alımlarına ilişkin kısıtlamaların gevşetilmesi konusunda Guangzhou’ya katıldı. Bu çabalar, ciddi borç sorunlarıyla boğuşan gayrimenkul sektörünü canlandırmayı amaçlayan bir dizi politika girişiminin parçası.

Geçtiğimiz yılı yeni konut fiyatlarında neredeyse dokuz yılın en ciddi düşüşünü yaşayan emlak piyasası, ekonominin toparlanacağı yönündeki endişeleri artırdı. Bir zamanlar ülkenin önde gelen gayrimenkul geliştiricisi olan China Evergrande Group’un tasfiye edilme olasılığı nedeniyle piyasa temkinli olmaya devam ediyor. Hong Kong mahkemesinin Evergrande’yi tasfiye etme kararı, şirketin yükümlülüklerinin 300 milyar doları aşması nedeniyle ev alıcılarının kırılganlığını daha da azalttı.

Bu önlemlere rağmen yatırımcıların tepkisi zayıftı; Hang Seng Anakara Emlak Endeksi ve CSI 300 Emlak Endeksi Çarşamba günü %2,6 düştü.

Hükümet tarafından yakın zamanda duyurulan “proje beyaz listesi” sistemi, devlet destekli kalkınma için 330 milyon yuan’lık (46 milyon $) ilk kredi onayını gördü. Securities Times’ın haberine göre bu finansman China Mingsheng Banking Corp tarafından sağlandı. Guangxi Beitou Industry & City Investment Group’a verildi. Ayrı bir gelişmede, Guangxi eyaletindeki Nanning şehri 107 gelişmeden oluşan bir beyaz liste yayınladı ve Chongqing, toplam 83 milyar yuan finansman gerektiren 314 proje belirledi.

Piyasa, 2021 ortalarında başlayan ve özel geliştiriciler arasında konutların tamamlanamamasına ve temerrüde düşmesine yol açan borç krizinin etkisiyle başa çıkmaya çalışırken, bu sistem kapsamındaki finansman artışı yakından izleniyor.

Analistler, ev alıcılarının daha önce mali açıdan sorunlu geliştiricilerden satılmış birimleri satın alma konusundaki endişelerinin, konut satışlarındaki sakinliğin sürmesinde önemli bir faktör olduğunu belirtti. Ancak hükümetin bu tür konutların tamamlanmasına öncelik vermesi, Evergrande’nin yarım kalan projelerinin teslim edilebileceğini gösteriyor.

İleriye yönelik beklenti, gayrimenkulün Çin ekonomisinin daha küçük bir kısmını temsil etmesi ve teknoloji ile tüketici ürünleri ve hizmetleri gibi sektörlerin ön plana çıkmasıdır. Bu arada S&P Global Ratings, Evergrande’nin offshore alacaklılarının asgari ödeme potansiyeli olan karmaşık ve uzun bir tasfiye süreciyle karşı karşıya kalabileceğini kaydetti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu