Ekonomi

Clorox hisseleri güçlü kazançlar ve gelecek kazanç tahminleri sayesinde %8 arttı

The Clorox Company’nin (CLX) hisseleri, konut ürünleri üreticisinin beklentileri aşan ikinci çeyrek mali sonuçlarını açıklamasının ve geleceğe yönelik iyimser kazanç tahminleri sunmasının ardından Cuma günü piyasa öncesi saatlerde %8 arttı.

Clorox Company, ikinci çeyrekte hisse başına 2,16 dolar kazanç bildirdi ve analistlerin hisse başına ortalama 1,10 dolar tahminini aştı. Şirketin geliri, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %16 artışla 1,8 milyar dolarlık beklentiyi aşarak 1,99 milyar dolara ulaştı.

Satın almalar, elden çıkarmalar ve döviz etkisi hariç tutulduğunda satışlar geçen yılın aynı çeyreğine göre %20 arttı.

The Clorox Company Yönetim Kurulu Lideri ve İcra Konseyi Lideri Linda Rendle, “İkinci mali çeyreğimizin olumlu sonucu, Ağustos ayında meydana gelen siber olaya verdiğimiz etkili tepkinin bir kanıtıdır” dedi.

“Perakende satış noktalarındaki stokları planlanandan önce yenilemeyi başardık, bu da promosyon faaliyetlerine devam etmemize ve ürün bulunabilirliğini yeniden sağlamamıza olanak sağladı. Pazarda devam eden zorluklara rağmen, üstün performansımızla satışları artırmaya ve kar marjlarını iyileştirmeye kararlıyız.”

Şirketin brüt kar marjı bu çeyrekte 730 baz puan artarak %43,5’e ulaşırken, geçen yılın aynı döneminde bu oran %36,2’ydi.

Clorox Company, 2024 yılının tamamında hisse başına kazancın 5,30 ila 5,50 dolar arasında olmasını bekliyor; bu, mali analistlerin 4,63 dolarlık tahmininin oldukça üzerinde.

“Siber olayın ardından yaşanan hızlı toparlanmanın ardından piyasanın şirketin yukarı yönlü potansiyelini hafife aldığına inandığımız için The Clorox Company’nin hisseleri konusunda kısa vadede iyimseriz. Ancak uzun vadeli görünümümüz nötr, çünkü sürdürülebilirliği sürdürmekte zorluklar bekliyoruz. Fiyat artışlarının etkisi ortadan kalktığında gelir artışı yaşanacaktır” yorumunu yaptı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu