Haber

Depremzedeler için 319 bin 241 koruyucu aile başvurusu

KAHRAMANMARAŞ merkezli 11 ili etkileyen depremlerin ardından 319 bin 241 aile afetzede çocuklarına koruyucu aile olmak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurdu.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre; Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından korunmaya ve bakıma muhtaç çocuklarına koruyucu aile olmak isteyen aileler, e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruyor. 26 Şubat prestijiyle 6 Şubat’tan bu yana e-Devlet üzerinden yapılan başvuru sayısı 319 bin 241’e ulaştı.

SÜREÇ 3-6 AY Öte yandan bakanlıktan yapılan açıklamada, koruyucu aile olma sürecini sürdürmek isteyen kişilerden sağlık raporu, isim sicil belgesi gibi çeşitli belgelerin istendiği belirtildi. ilk görüşmeden sonra ailesi ve ilk görüşme olumlu geçti. Açıklamada, “Söz konusu belgeler üzerinden yapılan inceleme sonucunda sakıncalı bir durum görülmezse sosyal inceleme süreci başlatılır. Sosyal inceleme ile başvuranların kişilik özellikleri, bakım verme becerileri çocuk, aile ilişkileri, hanenin fiziki durumu, çevre koşulları araştırılır, bireylerin koruyucu aileye uygunluğu konusunda uzman profesyonel kadrolar tarafından değerlendirilir, ayrıca başvurular komisyonlarda oluşturulan komisyonlar aracılığıyla incelenir. il müdürlükleri ve uygun bulunan ailelerimiz, koruyucu aile statüsü kazanarak düzene sokulur.Bu süreç 3-6 aya yayılır.Çocuğa bakan aile olma kararlılıklarına değer verilir, böylece çocuğun çocuk sahibi olması engellenir. koruyucu ailenin yanına yerleştirildikten sonra kuruma geri dönmesidir” denildi.

Çocuklar ilk yıl her ay, sonraki yıllarda üçer aylık aralıklarla koruyucu ailelerin yanında izlendi; Koruyucu ailelere, çocuğun bakım ve yetiştirme giderleri karşılığında aylık olarak yönetmelikle belirlenen oran ve kalemlerde ödeme yapıldığı kaydedildi. Çocuğun biyolojik aile bilgilerinin koruyucu aile hizmetinde doğum kaydına dahil edildiği, çocuk için koruma kararı kaldırılana kadar koruyucu aile hizmetinin devam ettiği, koruyucu aile yanında büyüyen çocukların da bu haktan yararlandığı bildirildi. istihdam hakkı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu