Ekonomi

Dünya Bankası’ndan ‘kayıp 10 yıl’ uyarısı

Dünya Bankası, “Azalan Uzun Vadeli Büyüme Beklentileri: Eğilimler, Beklentiler ve Politikalar” başlıklı raporunu yayınladı.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş ve Covid-19 salgını sonrası uzun vadeli potansiyel büyüme oranlarına ilişkin ilk kapsamlı değerlendirmenin yer aldığı raporda, küresel ekonominin uzun vadede büyüyebileceği maksimum oranın belirlendiği kaydedildi. enflasyona neden olmadan 2030’a kadar 30 yılın en düşük seviyesine inecektir.

Raporda, bu oranların küresel ekonominin “hız sınırı” olarak kabul edilebileceği belirtildi.

İlerleme ve refahı güçlendiren ekonomik güçlerin neredeyse tamamının son 30 yılda zayıfladığına işaret edilen raporda, küresel ekonominin ortalama potansiyel büyümesinin 2022-2030 yılları arasında yılda yüzde 2,2’ye gerilemesi bekleniyor. bu yüzyılın ilk 10 yılındaki oranın yaklaşık üçte biri.

Raporda, söz konusu düşüşün gelişmekte olan ekonomiler için de aynı derecede sert olacağı, 2000 ve 2010 yılları ortasında yılda yüzde 6 olan ortalama potansiyel büyüme oranının, gelişmekte olan ekonomiler için yılda yüzde 4’e gerileyeceği kaydedildi. bu 10 yılın geri kalanı.

Bankanın raporu, küresel bir mali kriz veya durgunluk durumunda bu düşüşlerin çok daha keskin olacağı konusunda uyardı.

Durgunluklar ve sistemik bankacılık krizleri büyümeyi etkiliyor

Ülkelerin sürdürülebilir büyüme odaklı politikalar benimsemesi halinde potansiyel büyümenin 0,7 puana kadar çıkabileceğine işaret edilen bu durumun, beklenen bir yavaşlamayı küresel ekonominin büyüme potansiyelinde bir ivmeye çevireceğine dikkat çekildi.

Raporda, durgunluklar ve sistemik bankacılık krizleri gibi bir dizi kısa vadeli ekonomik aksamanın orta vadede potansiyel büyümeyi azalttığı belirtildi.

Uzun vadeli büyüme beklentilerini desteklemede değerli bir fark yaratabilecek ulusal düzeyde makul politika eylemlerine de yer verilen raporda, politika yapıcıların önceliği enflasyonun kontrol altına alınması, finansal segment istikrarının sağlanması, borcun azaltılması ve mali yapının yeniden tesis edilmesi gerektiği vurgulandı. çevreleme.

Raporda, temel iklim hedefleri doğrultusunda ulaşım ve elektrik, iklim dostu tarım ve üretim, toprak ve su sistemleri gibi alanlarda yatırımlara hız verilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Ticaret maliyetlerinin de düşürülmesi gerektiğinin belirtildiği raporda, işgücüne katılımın artırılması ve hizmet sektörünün ekonomik büyümenin “yeni motoru” olabileceği belirtildi.

“Küresel ekonominin hız limiti politikalarla yükseltilebilir”

Dünya Bankası Baş Ekonomisti ve Kalkınma Ekonomisi Kıdemli Lider Yardımcısı Indermit Gill, “Küresel ekonomi kayıp bir 10 yılı yaşama yolunda ilerliyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Potansiyel büyümede devam eden düşüşün, dünyanın zaman zaman artan yoksulluk, farklı gelirler ve iklim değişikliği gibi zorluklarla başa çıkma kabiliyeti üzerinde önemli etkileri olduğunu belirten Gill, bu düşüşün tersine çevrilebileceğini kaydetti.

Gill, “Küresel ekonominin hız sınırı, çalışmayı teşvik eden, verimliliği artıran ve yatırımı hızlandıran politikalarla yükseltilebilir.” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu