Haber

Eski Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, Kongre baskını için kışkırtma iddiasıyla ilgili ifade verdi

Brezilya’da eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, federal polise 8 Ocak’ta Kongre, Yüksek Mahkeme ve Başkanlık Sarayı’na düzenlenen baskını “tahrik” etme suçlamasıyla söz verdi.

Ulusal basında yer alan habere göre Bolsonaro, avukatları eşliğinde özel bir araçla federal polis karakoluna gitti.

Bolsonaro’nun polisteki sözüne ilişkin bugüne kadar gelişigüzel bir açıklama yapılmadı.

Brezilya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Alexandre de Moraes yaptığı açıklamada, olayların tam olarak aydınlatılması için Bolsonaro’nun açıklamasının gerekli olduğunu belirtti.

Moraes, 15 Nisan’da yaptığı açıklamada Bolsonaro’ya 8 Ocak’ta yaşananlarla ilgili ifade vermesi için 10 gün süre vermişti.

Brezilya’daki kongre baskınına “tahrik” suçundan soruşturma açılan Bolsonaro, 30 Aralık 2022’de gittiği ABD’den 30 Mart’ta ülkesine döndü.

Brezilya’daki olaylar

Brezilya’da 30 Ekim 2022’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda sol görüşlü Cumhurbaşkanı Luiz Inácio Lula da Silva oyların yüzde 50,9’unu, aşırı sağcı Bolsonaro ise yüzde 49,1’ini aldı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından ülkede önce günlerce otoyol ablukaları gerçekleştiren Bolsonaro taraftarları, ardından genelkurmay binası önünde düzenledikleri gösterilerde Lula’nın cumhurbaşkanlığına geçmesine karşı silahlı kuvvetleri müdahale çağrısında bulundu.

Bolsonaro yandaşları, ülkede cumhuriyetin ilanının 123. yıl dönümü olan 15 Kasım’da da aynı taleple Brasilia, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Recife ve Belen kentlerindeki askeri karargâh önünde gösteriler düzenledi.

Bolsonaro taraftarları polis bariyerini aşarak ordunun müdahalesini talep eden sloganlar atarak 8 Ocak’ta Ulusal Kongre binasına girdiler.

Göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanan polis, daha sonra grupları Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Yargıtay binasına girmeye zorlayamadı.

Ulusal Kongre, Başkanlık Sarayı ve Yargıtay’a baskın düzenleyen Bolsonaro taraftarları, güvenlik güçleri tarafından bu binalardan uzaklaştırılarak kontrol sağlandı.

Kongre ve diğer hükümet binalarına düzenlenen baskına katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınanların sayısının 1800’e ulaştığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu kazanan eski Cumhurbaşkanı Lula, 1 Ocak 2023’te yemin ederek göreve başladı.

haber-akkisla.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu