Haber

Gastronomide yeni rota Seferihisar

Seferihisar Belediyesi tarafından hazırlanan “Gastronomi Turizmi ve Lezzet Rotası”nın tanıtımı daha pahalı konukların katılımıyla gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “Gastronomi rotası sayesinde Seferihisar’a hem mutfağıyla hem de eşsiz doğasıyla hak ettiği değerin verilmesini sağlayacağız. “Rota, Seferihisar turizminin geleceğine yön verecek projelerden biri olacak.”

Seferihisar Belediyesi, bölgelerden biri olan Seferihisar’da gastro turistler için referans kaynağı oluşturmak amacıyla yola çıktığı projede restoran işletmeciliğine ‘sıfır atık mutfak’ ve ‘tarladan sofraya’ kavramlarını ekleyerek gastronomi rotası oluşturdu. Türkiye’nin gastronomik çekim noktası haline geldi. Seferihisar’ın restoran ve üretici birliği olarak çalışmalarına devam edecek olan projenin ilk etkinliği Hiddenbay Otel’de gerçekleştirildi.

 

LEZZET FESTİVALİ

Lansmanda dünya mutfağından yöresel eserlere, doğal dondurmadan Kazak mutfağına bir lezzet şöleni yaşandı. Konuklar, bölgenin yeni geçim kaynakları arasında yer alan lavanta kokteyli ve lavanta dondurmasını, sakız enginarının sıra dışı lezzetlerini, kömürlü buğday ekmeğini, mis kokulu mandalinalardan yapılan lezzetleri, hamurla hazırlanan yöresel lezzetleri tatma fırsatı buldu. ellerinden ve en özel peynirlerinden.

 

“GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRECEĞİZ”

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Seferihisar’ın mutfağında dünyanın en özel lezzetlerini barındırdığını belirterek, şunları söyledi:

“İhtiyacımız olan tek şey gastronomi turizmi ile bunu ön plana çıkarmak. Belediye olarak gastronomi rotası oluşturduk. Bunu bölgenin önde gelen lezzetlerini tanıtarak başlattık. Gastronomi rotası sayesinde hem mutfağıyla hem de eşsiz doğasıyla Seferihisar’a hak ettiği değerin verilmesini sağlayacağız. Rota, Seferihisar turizminin geleceğine yön veren projelerden biri olacak. Bu lezzet rotasını genişleterek devam edecek” dedi.

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karacanta, İzmir mutfağının damaklara hitap eden tatlara sahip olduğuna değinerek, “Gastronomi turizmi son yıllarda ilimiz için önem kazandı ve cazip bir destinasyon unsuru haline geldi” dedi.

Ekonomi Üniversitesi Gastronomi Bölümü Öğretim Üyesi Betül Öztürk, Ege’nin binlerce yıllık dünyada eşi benzeri olmayan bir mutfak kültürüne sahip olduğunu belirterek, “Bunun şahidini pazarlarımızda ve sofralarda görmek mümkün. 78 farklı kültürün binlerce yıldır bir arada yaşadığı topraklarda.”

 

İŞTE O LEZZET ROTASI

Gastronomi rotasına dahil olan restoranlar, Seferihisar coğrafyasını kendine özgü atmosferleri ve menüleriyle rotanın tüm kaşiflerine sunmak için yola çıktı. İşte Seferihisar Gastronomi Rotası üzerindeki restoranlar;

Yazarlar Evi

Milos

Sığacık Nena

Monza

Artemis

Hamiyet Anne Pide Evi

Hiddenbay Hotel Restaurant

Sığacık Evo Restaurant

Bongo Sahil Restoranı

Lavanta Köşkü

Pastane Yap

limandan

Ayda Şaraphanesi

MMG Şaraphanesi

Pianetta Pizza

Kozalak Restaurant

Liman Restoranı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu