Haber

İmamoğlu: “Söz Verdiler. ‘Hocam TOKİ’yi Kapatacak’. Yok Yok Böyle Bir Şey. Nereden Geldi? Uyduruyorlar. TOKİ’yi Asıl Görevine Döndüreceğiz”

Haber: OKTAY YILDIRIM Kamera: ADEM KARABAYIR

İstanbulBüyükşehir Belediyesi (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, İstanbul

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu Sultanbeyli Halk Toplantısı’na katıldı ve coşkulu bir kalabalığa hitap etti. İmamoğlu şunları söyledi:

nereden geliyorum Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattının ‘yapamazsınız’ dedikleri, durdurmalarına rağmen ‘durdurdunuz’ dedikleri test sürüşünden geliyorum ve yapmaya çalışıyorum. asılsız iddialarla engelleyin. Onlar yapamadı, biz yaptık. 16 milyon İstanbulluya ‘hayırlı olsun’ diyeceğiz siz güzel Sultanbeyli’lileri, metroyla buluşturacağız. Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli; İçinde siyaset var mı? Hayır. Her belediye bizim belediyemizdir. Her seçilmiş belediye başkanı bizim belediye başkanımızdır. Bak, bu kadar açık. Sultanbeyli’ye geldiğimde belediye başkanını açılış, temel atma, toplantı vs. için arıyorum. O orada. Burada en az 10-15 kez görüştük. Çok şükür geldi. Zorluklara nasıl baktığımızı biliyor musunuz? Devletin bir kurumu, milletin belediyesi. Bu parti, bu partinin belediyesi değil. Onun için başarılıyız.

SADECE ENDİŞELERİ VAR; EKREM İMAMOĞLU OLMAMALIDIR:bu devletin Ekonomi Bakan Sultanbeyli için bu hizmeti tam 1 yıl 2 ay erteledi. Size hizmet etmeye yetkili kişilerin bunu yapmasında bir sakınca var mı? Tek dertleri var. Ne biliyorsun? ‘Ekrem İmamoğlu bunu yapmasın’. Yahu Ekrem İmamoğlu evine metro döşemiyor. Sultanbeyli halkına yapıyor, Sultanbeyli halkına yapıyor. Kaybı Sultanbeyli’ye verirsin. Bir de utanmadan ‘Efendim sınırı durdurdular’ diyorlar. Plansız, projesiz, finansmansız başladığınız, iş bilmezliğinizi gösterdiğiniz, savurgan düzeniniz çalışsın diye alelacele ihale yaptığınız, yanlış başladığınız işi biz yapıyoruz. BT. Bari izin ver, engelleme, Allah’tan kork. Yani siz yanlış işlerle meşgulken, siz yanlışlarla, engellemelerle meşgulken biz bu hattın yüzde 80’ini tamamladık. Vatandaşa hizmet edilecekse en iyi hizmeti biz yaparız, başkası değil. Bu yüzden bırakın bitirmeyi, planlayamayacağınız projeleri bile planlıyoruz. Bizim için tek mesele var: vatandaşın huzuru, vatandaşın mutluluğu, vatandaşın memnuniyeti. Bunu bizden daha iyi kimse bilemez. Bunu bil. Ve sonuna kadar takipçisi olacağız.”

İMAMOĞLU’DAN GENCE MİZAHİ CEVAP: “İŞ BAŞINA KREDİ”

İmamoğlu’nun konuşma yaptığı kürsüye çıkan Ali isimli genç, ısrarlı talepleri üzerine katılımcılara “Her şey çok güzel olacak” sloganları attırdı. İmamoğlu, gencin “Recep Tayyip Erdoğan duysun her şey güzel olacak” sözlerine esprili bir şekilde yanıt vererek, “Senin evine geleceğiz tamam söz vermiştik. Şimdi burayı yakacak. İş bulacak.”

“BİZDEN ÖNCE TEK BURS YOKTU. YANLIŞ YANLIŞ DEDİM; BİR KİŞİYE VERİLMİŞTİ: Bunları ekonomik şartlara rağmen yapıyoruz. Sizlere layıkıyla hizmet verebilmek için çok çalışıyoruz. Çalışmaya devam edeceğiz. Telaş yok. Çünkü biz vatandaşa hizmet için gelmiş hizmetkârlarız. Vatandaşa hizmet için değil, vatandaştan fayda sağlamak için geldiğini düşünenler. Onları ayırt et. Bizim hakkımızda ne söylediklerini hatırlıyor musun? ‘Sosyal yardımları azaltacaklar ya da bitirecekler’ dediler. Keşke insanımızın muhtaçlığı olmasa, ekonomik sıkıntımız olmasa sosyal yardımlar yapmazdık. Ama ekonomik zorluklar var. Ekonomik sıkıntılardan daha da büyüdü. Sosyal yardımları 5 kat artırdık. Göreve geldiğimiz günden bu yana parti ayrımı gözetmeksizin her ilçeye eşit ve adil hizmet vermek için gayretle çalıştık. Bu şehrin çocuklarının ve gençlerinin eğitimine katkıda bulunduk. Gençlerimiz için çok özel fırsatlar hazırladık. Hele gençlerin eğitimi için, üniversiteye hazırlıktan burs vermeye… Bizden önce tek bir burs bile verilmedi. Şu anda 75 bin üniversite öğrencisine burs veriyoruz. Ah, yanlış söyledim. Üzgünüm, yanlış söyledim. Bir kişiye verildi. veya birkaç kişiye verilir. Bugün işe giren bir kişiye -size tarif edeyim- bir hafta sonra 200 bin dolar burs verildi. Ayrıca bu kişi, Metro şirketinde çalıştırılan bu kişi o bursla Amerika’ya gönderilmiş. Ama ne bursu biliyor musun? Amerika’da siyaset bilimi. Metronun siyaset bilimiyle bir ilgisi var mı? O kişi artık İstanbul milletvekili adayı. 4-5 burs verildi.

4 YILDA 210 BİN GENÇE ÜNİVERSİTE BURSU SAĞLADIK: Ama biz çok şükür 4 yılda toplam 210 bin gence üniversite bursu verdik. Herkesin adil ve eşit fırsatlara sahip olmasını istiyoruz. 16 milyon kişiye eşit davrandık. Bu şehirde herkesin ihtiyacı görülsün istedik. 0-4 yaş küçük çocuğu olan annelere çocuklarıyla birlikte ücretsiz ulaşım kartı verdim. Biliyorsun, değil mi? Bunu neden verdik? Kendi zevkimizden vermedik mi? Gittiğim evlerde özellikle Sultanbeyli’de birçok evde anneler ‘Hiçbir yere gidemiyoruz’ dediler. Çocuğumu sağlık ocağına bile götüremiyorum. İstanbul“Ziyaret edemem.” İstanbul ‘da yaşayan bir anne, bebeğini de yanına alarak sağlık merkezine gidecek. Hareket edemiyorsa, cebinde ulaşım parası yoksa tasarruf edecek. Bebeğini yanına alacak İstanbul Tur yapacak. Seçimde unutmayın. Onları unutma. Bütün bayanlara sesleniyorum. Bugün 350 bin anne bu karttan faydalanıyor. Güle güle. Meydanlarda ne dedi biliyor musunuz Sayın Başkan? Kimin parasını kime veriyorsun dedi. Ben de ne dedim? “Tanrı aşkına, bu seni ilgilendirmez. ‘Halkın parasını halka veriyorum’ dedim. Dolayısıyla 16 milyon insanımıza eşit hizmet vermeye devam edeceğiz. Üreten bir şehir inşa edeceğiz. ve bunun için çalışacağız.

BEBEKLERİMİZ, ÇOCUKLARIMIZ DÜNYA TARAFINDAN SUNULMAYACAK: Son derece yüksek formda bir kreş açıyoruz. Bebeklerimiz ve çocuklarımız dünyanın gerisinde kalmayacak. Çocuklarımız anaokuluna gidecek, anneler iş bulacak. Bölge İstihdam Büroları aracılığıyla gençlerimize iş buluyoruz. Sayı 110 bine çıkıyor. Yurt açtık. Koca Büyükşehir Belediyesi’nin bir öğrencinin bile yatacak yatağı yokken, önümüzdeki eylül ayında 5000 yatağı olacak. Tüm çocukların ve tüm gençlerin birbirleriyle eşit fırsatlara sahip olmasını istiyoruz. Onun için Sultanbeyli’deki Mimar Sinan Home İstanbul Çocuk Aktivite Merkezimizi açtık. Bu nedenle 220 kişilik Kemal Tahir Kütüphanesini hizmete açtık. Tüm İstanbullulara hizmet veren kaliteli mekanlar organize ediyoruz. Yerel sakinler, özellikle gençler sporBüyümelerini ve sağlıklı yaşamalarını sağlamak için 100. Yıldönümü Spor Tesislerini açtık. Elmasın yanı sıra. Mülkiyet sorunları vardı. Yanlış ihale süreçleri vardı. Bunları Sultanbeyli Belediyesi ile aynı masada çözdük.

BU BİR ANLAYIŞ DEĞİŞİKLİĞİDİR: Sultanbeyli Belediye Başkanı veya orada çalışanlar Fizan’dan gelmedi. Vatandaşım, vatandaşım. Meslektaşlarım da biliyor, bütün belediyeler biliyor. Bırakın taş atmayı, asla yapılamayacak bir hizmetin önünü açmak için elinizden geleni yapacağınızı arkadaşlara söyledim. Bu bir anlayış değişikliğidir. Olmak zorunda. Onun için sosyal yardım olsun, çocuk olsun, genç olsun; önceliğimiz. Özellikle buradaki hanımların huzurunda sosyal refahın ahlaki bir tanımını yapmak isterim. Lütfen bunu bilin. Devlet, vatandaşlarının eksikliklerini gidermek zorundadır. Eylemde ihtiyaç sahibi vatandaş varsa eksikliğini gidermek devletin sorumluluğundadır. Bu Anayasa da var. Bunu söylemiyorum. Bu nedenle ister hükümet, ister belediye, ister başka bir kurum olsun, unutmayın ki; Hak ettiğini alırsın. Kimse sana iyilik yapmıyor. Vatandaşlar haklarını aldıklarını bilecekler. Kimse size cebinden para vermiyor. Devletin milli bütçesinden size dağıtılması gereken kısımdan bahsediyoruz. Onun için iyi şanslar.

14 MAYISTAN SONRA NELER YAPACAĞIMIZI DÜŞÜNÜN:

BİR ŞEYLER DİYORUZ, ‘BANA SÖYLEMEYİN’ ONLARA ORADA SÖYLEYİN’ DİYOR: İstanbul’un en değerli konularından biri de depremdir. Bu büyük çalışma için devlet, belediye, büyükşehir, ilçe, özel şube, bilim dünyası, meslek kuruluşları ve vatandaşlarımızla tam bir seferberlik yapacağız. Onlarla yapamadık, onların masasına gittik, konuştuk, konuştuk. Bürokratlara haber vereyim mi? Hepsi bir yerden dosdoğru tepeye bakıyor haberler gelecek, talimat gelecek, o kadar hareket edecekler. Bu tür motamot; Abartmıyorum. Bir şeyden bahsediyoruz, ‘Bana söyleme, orada anlat’ diyor. Bu düzen değişecek. Biz süreci bu ülkenin kalifiye insanlarına bıraktığımızda bu ülkenin insanı bu milleti yukarılara taşıyacaktır. Bu nedenle Sultanbeyli’yi, İstanbul’u ve tüm Türkiye’yi sarsılmaya hazır hale getirmek için kentsel dönüşüm seferberliği başlatacağız. Millet İttifakı’nın tüm unsurlarıyla bu misyonu üstlenmeye hazır olduğunu memnuniyetle görüyorum. Millet İttifakı; Nitelikli bir ekibe sahiptir. Altı siyasi parti, üst düzey, çok kimlikli bu millete hizmet etmek için ekipleriyle hazır.

BU MİLLET SİZİ 14 MAYIS’TA EVİNİZE GÖNDERİYOR: Aslında bu seçim bir parti seçimi değil. Bu kötü gidişata ‘dur’ demenin tercihi bu. Allah aşkına 21 yıl bu ülkeyi yöneteceksiniz. Bugün geliyorlar ve hala ‘Sizi yoksulluktan kurtaracağız’ diyorlar. ‘Şunu yapacağız, şunu yapacağız’ diyeceksiniz. Allah aşkına bunları bir kenara bırakın. Bu millet sizi 14 Mayıs’ta ikametgahınıza gönderiyor. Gidin evinizde eşinize, çocuklarınıza hizmet edin, bizi ilgilendirmez. Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun adil ve vicdanlı yönetimi altında çalışacak çok güçlü bir kadroya sahip olacağız. Bakın bu kadro çocuklarınızla çalışacak. Bir avuç insanın çocukları ile değil, kendi çocuklarınızla çalışacak devlet kademelerinde. Sağduyunun sesini yansıtan önemli bir plan ortaya koyacağız. Hızla kolları sıvayacağız. Ceketi çıkaracağız. Gömleğin kollarını sıvayacağız. Kravatı çıkarıp yola koyulacağız. Bugün çıkarmıyorum, yanlış anlamayın. Buradan Denizli’ye, oradan da Çorlu’ya geleceğim. Onun için çıkarmayacağım. Ama ben sizin kolları sıvamaya hazır kardeşinizim.

TEK BİR ÇİZİĞİMİZ VE KAYBEDECEK ZAMANIMIZ YOK: Depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm zamana karşı hayat kurtaran bir operasyondur. Kaybedecek ne bir kuruşumuz ne de zamanımız var. Biz bu seferberliği İstanbul’da başlattık. Göreve gelir gelmez tüm Türkiye’de başlatacağız. Bu süreci rant bazlı bir süreçten kurtaracağız. Depreme hazır olmanın önündeki tüm engelleri kaldıracağız. Sorumluluğu hep başkasına yükleyen, hesap vermekten kaçınan yönetim anlayışını çöpe atacağız. Depreme hazır olmanın önündeki en büyük engel zihniyettir. İktidara geldiğimizde bir açıklama yaptılar. ‘Efendim TOKİ’yi kapatacak’ Hayır, böyle bir şey yok. Nereden çıktı? Uyduruyorlar. Böyle bir konuşma yok. TOKİ’yi asıl görevine döndüreceğiz. TOKİ sözlerimizi karalamasın. TOKİ’nin misyonu nedir biliyor musunuz? Dar ve orta gelirlilerin umutlarını yeşerten, onlar için sosyal konut üreten bir kuruluştur. O işi unuttular. Sosyal konutlara yük getirmeyi unuttular. TOKİ kentsel dönüşümde öncü olmalıdır. Onu da unutmuşlar.”

TOKİ’Yİ ESAS GÖREVİNE DÖNDÜRECEĞİZ: Devletin kurumlarıyla sorunu olmayan bir ekibiz. Kişisel hırslarımızı kamu yararının önüne koyan tek bir arkadaşımız asla olmayacak. TOKİ’yi eski görevine iade edeceğiz. Nitelikli, işine sahip çıkan, kamu yararını ön planda tutan, dar gelirliler için konut üreten bir kurum haline getireceğiz. Başındaki hükümdarlardan vasıfsız olanlar, ikametgahına giderler. İşinin ehli olanlar bizimle çalışmaya devam edecek. Yolun sonunda seviyeli bir süreç ortaya çıkaracağız. Bakın KİPTAŞ başardı. Bu zor ekonomik koşullarda sosyal konutların faizsiz sabit taksitlerle üretilebileceğini kanıtladı. Temelini attık, 1.5-2 yılda bitirdik ve o evlerde insanlar yaşıyor. ve aylık sabit taksitler öder. Oysa TOKİ faizli sosyal konut sahibi yapıyor. Bileşik faiz üzerine. Her yıl artan taksitlerle süreci yönetir. İnsanlar ev alacak durumda değil.

KİPTAŞ’TA NASIL DEVRİM YAPTIK? ÜLKEDEKİ DİĞER KURUMLARDA DA AYNISINI YAPACAĞIZ: Başka problemler var. 50 bin, 100 bin konut kampanyası açıkladılar. Kuralları çizdiler ve hak sahiplerini belirlediler. Ne oldu? Yıllar geçti. Bitmesin, temeli atılmamış bir proje var ya? Bakın size bir örnek vereyim. Hemen yanınızda, Mart 2019’da TOKİ ’50 bin konut kampanyasında Tuzla’ya 508 konut yapacağım’ dedi. Kuralları çizdi. Vatandaşlar belirlendi. Temeli ne zaman atıldı biliyor musunuz? Tam 2.5 yıl sonra 2021’de. Nedenini de biliyor musunuz? Hemen yanlarına bir ev yapmamız için KİPTAŞ olarak bizim için temeli attılar. Bakın 4,5 yıl olmuş. Binaları henüz temel aşamasında. Biz KİPTAŞ olarak binaları yaptık, bitirdik ve insanlar bunların arasında yaşıyor. Ayrıca sabit taksitler halinde ödeme yaparlar. Yine Tuzla’da ’21 bine yakın konut yapacağım’ dediler. Nasıl yapacak, ne zaman yapacak? Hiç net değil. Geçenlerde bir açıklama yaptılar. Yok hocam orada imar sorunu vardı. Mülkiyet sorunu vardı. Sen devletsin; Kamulaştırma yetkiniz var, paranız var, bütçeniz var. Neyi çözeceksin? Onun için; KİPTAŞ’ta nasıl çözdük, KİPTAŞ’ta nasıl bir devrim yaptık? Aynısını ülkenin diğer kurumlarında da yapacağız.

VATANDAŞLARIMIZA ASLA ZARAR VERMEYECEĞİZ: Amacımız milletimize hizmet etmektir. Bizim yolumuz çözümdür. Vatandaşın sorununu çözeceğiz kardeşim. Bu bizim noktamız. Amacımız halkı kandırmak değil. Seçim öncesi milletin oyununun avcısı olmak hiç de değil. İnsanların gönlüne girin, işinizi yapın. Hesap verebilir ve şeffaf bir yönetim geliyor aziz hemşehrilerim. Devleti yeniden Türkiye çapında kurumlar ve kurallar devleti haline getireceğiz. Verdiğimiz sözleri kesinlikle tutacağız. Vatandaşlarımızdan asla utanmayacağız. Sultanbeyli’ye hizmetlerimiz devam edecek. İstanbul’a hizmetlerimiz devam edecek. İnşallah 14 Mayıs’tan sonra Türkiye ve Türkiye’nin tüm kurumları için yeni bir dönemi hep birlikte başlatacağız. 14 Mayıs, ülke seçimi. Bir avuç insanın gideceği ve milletin iktidara geleceği bir seçim. Bu konuda hep birlikte çalışmalıyız. Çocuklarınız için, çocuklarınız için ‘ben her şeyi bilirim’ zihniyeti kalkacak. İnsanların röportajlarda elendiği, haksızlıkların yapıldığı dönem sona erecek. Adalet kişiye göre, tanıdıka göre, amcaya göre değil; Adalet herkese gelecek.

BÖYLE BİR DÖNEMİN GEÇİRİLMESİ MİLLETİMİZİN ELİMİZDE: Böyle bir dönemi yaşatmak millet olarak bizim elimizde. 14 Mayıs’a kadar gece gündüz çalışmaya ve güler yüzünüzü herkese göstermeye hazır mısınız? Özellikle sevgili gençler; Arkadaşlarınla ​​konuşacaksın. Ve birlikte kazanacağız. ve birbirimizi ikna edeceğiz. Aceleyle sandığa gideceğiz. Kutuları alacağız. Seçim gününde tüm İstanbul’u ve tüm Türkiye’yi Türk bayraklarımızla şölene, demokrasi bayramına dönüştürmeye hazır mıyız? Milletin gücünü kurmaya hazır mıyız? O zaman teşekkürler Sultanbeyli. Hatırlamak; Evine gittiğinde kalbine şunu koy: Biz kazanıyoruz. Millet kazanıyor arkadaşlar. Şunu unutma. Oylarımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, oylarımız da Millet İttifakı’na gider inşallah.”

Kaynak: ANKA / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu