Haber

İnegöl’de Parklar 7/24 Gözetim Altında

İnegöl’de hem parkları ve toplumsal donatı alanlarını daha inançlı hale getirmek hem de vandalizmi önlemek ismine 2020 yılında birinci kere hayata geçirilen ‘Güvenli Park’ uygulamaları kapsamında, bugüne kadar 28 park ve toplumsal donatı alanı 99 kamera ile donatıldı. Belediye Lideri Alper Taban, 7/24 izlenen alanlarda bilhassa kamu malına ziyan verme olaylarının rahatlıkla tespit edildiğini ve idari para cezası uygulandığını açıkladı.

İnegöl Belediyesi’nin “Akıllı Şehir İnegöl” uygulamasının değerli adımlarından birini olan “Güvenli Park” uygulaması, 2020 yılından itibaren kentin dört bir yanında hayat bulmaya başladı. Parkların ve toplumsal donatı alanlarının teknoloji ile donatılması ve 7/24 güvenlik kamera sistemleriyle izlenmesi sayesinde vandalizmin de önüne geçebilmeyi, çocukların ve ailelerin daha inançlı ortamlarda vakit geçirebilmeleri, park ve yeşil alanların güvenliğini en üst düzeyde tutmasını amaçlayan İnançlı Park uygulamaları, geride kalan 3 yılda toplam 28 başka alanda hayata geçirildi. 99 kamera ile parklar 7’24 izlenir hale geldi.

28 PARK VE TOPLUMSAL DONATI ALANI 99 KAMERA İLE İZLENİYOR

İlk defa hayata geçirildiği 2020 yılında 12 parkta 33 kamera ile start alan proje kapsamında 2021 yılında da 10 park 41 kamera ile donatıldı. 2022 yılında ise bugüne kadar 6 başka park ve toplumsal donatı alanında 25 kamera etkin halde getirildi. Her bir park için ayrıyeten bir kayır aygıtı da bulunurken, 3 yıllık süreçte İnegöl’de toplam 28 park 99 kamera ile inançlı hale getirildi. Birebir vakitte 3 parkta da Tahlil Merkezi ile anında canlı bir halde irtibata geçilebilecek bas-konuş sistemi kuruldu.

KAMU MALINA ZİYAN VEREREN ANINDA TESPİT EDİLEREK CEZAİ SÜREÇ UYGULANIYOR

Güvenli Park uygulaması son olarak Kanal İnegöl Projesinde hayata geçirildi. İnegöl’ün birinci kapsamlı dere ıslahı projesi olan Kanal İnegöl’de geçtiğimiz hafta itibariyle 12 güvenlik kamerası etkin hale getirildi. 7/24 izlenen bu alanlarda hem güvenliğin sağlanması hem de kamu malına ziyan verme olaylarının bu biçimde önüne geçilmesi hedefleniyor. İnegöl Belediyesi’nin anbean takip ettiği kameralar sayesinde kamu malına ziyan verenler anında tespit edilerek kabahatler kanunu kapsamında cezai süreç uygulanıyor.

YAPMAK KOLAY, KORUMAK DAHA SIKINTI HALE GELDİ

Güvenli Park uygulamaları ve İnegöl’de sıkça yaşanan vandalizm bahislerine ait açıklamalarda bulunan Belediye Lideri Alper Taban, en önemli problemlerden birinin kamu malına sahip çıkmama ve ziyan verme olduğunu söz etti. İnegöl için en âlâ hizmetleri yapmayı, en güzel tesisleri kente kazandırmayı hedeflediklerini belirten Lider Taban, “Ancak yapmak, işin bazen kolay kısmı oluyor. Yapılanı korumak, yapmaktan daha sıkıntı olabiliyor. Son periyotlarda bunun pek çok olumsuz örneğiyle karşılaştık. En yakın tarihlisinden örnek vermek gerekirse; kentimizin birinci kapsamlı dere ıslahı projesi olan, 850 metre uzunluğundaki hayat alanı projemiz, Mesudiye Mahallemizin kıymetine değer katacak Kanal İnegöl projesi şimdi üretimi devam ederken ziyan gördü. Dikilen fidanların sökülerek dereye atıldığını, hırsızlık teşebbüslerinin olduğunu gördük” dedi.

“EVLATLARIMIZIN GELECEĞİNDEN ÇALMAYIN”

“Milletimizin vergileriyle milletimiz için inşa ettiğimiz değerlerin bu şekilde harap edilmesi bizleri derinden üzüyor” diyen Lider Taban, “Bu sebeple İnançlı Park uygulamalarımızın ehemmiyeti ve değeri de daha fazla ortaya çıkıyor. Artık Kanal İnegöl projesinin her bir köşesi kameralarla nezaret altında. Geçtiğimiz hafta kurulumlar tamamlandı. İnançlı Parklarımız 7/24 nezaret altında olduğundan, vandalizme yeltenen herkesi tespit ediyor ve gereken cezayı uyguluyoruz. Yalnızca burası değil, İnegöl’ümüzde toplamda 28 park ve toplumsal donatı alanımız 99 kamera ile anlık olarak takip ediliyor şu anda. Bundan sonra yapılan her projemizde de inançlı park uygulamalarımız yer alacak. Bu vesileyle vatandaşlarımıza bir kere daha davette bulunmak istiyorum; lütfen kamu alanlarına ziyan vermeyelim. Ziyan verenleri gördüğümüzde 153 sınırlarımıza ve polise bildirelim. Buralar hepimizin ortak mirası olarak gelecek kuşaklara kalacak yerler. Evlatlarımızın geleceğinden çalmamak için bugün bu yapılanlara sahip çıkmak zorundayız” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu