Haber

Kahramanmaraşlı depremzede çift: Devletimizden Allah razı olsun

Deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalışıyoruz.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde on binlerce insan hayatını kaybederken, yapıların büyük bir kısmı kullanılamaz hale geldi.

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Doğukent Mahallesi’ndeki depremlerde evleri yıkılan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Karacasu Yerleşkesi’ndeki konteyner kente yerleşen Ejder Alakuş ve Kutsal Alakuş ailesi yaşadıklarını anlattı.

“Bayan, köpeklerin havlamasının iyiye işaret olmadığını söyledi”

Ejder Alakuş, depremin olduğu gece uyanık olduğunu ve namaz kılmaya hazırlandığını söyledi. “Namaza gidecektik, deprem oldu. 30 saniyeden fazla sallandı. O sırada çocukları alıp dışarı çıktık. Biz böyle bir şey yaşamadık. Sanki 04.17’de bir uğultu ile deprem oldu, 04.00’te köpekler havladı. Bayan, ‘köpeklerin havlaması iyiye işaret değil’ dedi, 15 dakika sonra deprem oldu. Korktuk, sanki bir uğultu ile deprem oluyormuş gibi, hava daha da aydınlanmış gibi. Havalar açıldı, deprem bitti ve yeniden karanlığa gömüldük. Tanrı tarafından aydınlatılmış”dedi.

“Allah devletimizi korusun”

Depremde abisi ve teyzesini kaybettiğini belirten Alakuş, şunları söyledi: “Allah halimizden razı olsun, bize bir kap verdi, burada yaşıyoruz”söz konusu.

Mukaddes Alakuş ise yıkılan konutları 1,5 ay önce aldıklarını belirterek, “Gelinimle oturuyordum. Gelinim lohusalıktaydı. 6 yaşında bir torunum ve başımız açık bir bebeğim var, taytlı yalınayak bir erkek çocuk aldım, çocuk küçük çocuğu aldı. Üzerimize sıvalar düştü ve ‘Allah Allah’ diyerek merdivenlerden kaçtık. Herkes evlatlarına sahip çıktı.”sözlerini kullandı.

“Çamaşır makinesi ve TV istiyoruz”

Yaşadıkları depremi anlatacak kelime bulamadığını vurgulayan Aziz Alakuş, şöyle konuştu: “Çok zor bir şeydi, Allah kimseye göstermesin. Allah beni kurban olarak yaşatmasın. Bu konuda söylenecek bir şey yok. Her yerden bir uğultu, gürültü. 1. kattaydık, bina 10 kattı, ev çöktü, en dipteyiz zannettim. Bunu tarif edecek kelime yok”cümlelerini yerleştirdi.

15 gün çadırda kaldıklarını hatırlatan Alakuş, şunları söyledi: “Onun sayesinde devletimiz onu buraya getirdi. Tanrı seni korusun. Herhangi bir eksiğimiz yok ama yetkililer bir istekte bulunursa çamaşır makinesi ve televizyon istiyoruz.”açıklama yaptı.

habertasova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu