Ekonomi

Malatya’da Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Kuruluyor

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük Tarımsal İhtisas (BESİ) Organize Sanayi Bölgesi, sarsılan bölge Malatya’da kuruluyor. Fiziki çalışmalarının yüzde 70 oranında tamamlandığı tesisin bölge ekonomisine önemli katma değer sağlaması bekleniyor.

Kahramanmaraş’ta depremin vurduğu Malatya’da yaralar iyileşiyor. Büyük bir yıkımın yaşandığı kentte ekonomiyi canlandırmak için çalışmalar hızlanırken, yaklaşık 6 yıl önce projelendirilen Yazıhan İlçesi Tarıma Dayalı İhtisas (BESİ) Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerin başlaması için günler sayılıyor. .

“Yıl sonunda faaliyete geçmeyi hedefliyoruz”

Malatya Ticaret Borsası (MTB) Lideri Ramazan Özcan, 3 bin 200 dönüm arazi üzerine kurulan tesisin yıl sonunda faaliyete geçmesini beklediklerini belirterek, “Malatya’da son yıllarda buna ek olarak tarım alanında yatırımlar, hayvancılık alanında çok değerli yatırımlar yapılmıştır. Bunlardan biri Yazıhan ilçemizin Mısırdere bölgesindedir. “Tarıma Dayalı İhtisas (BESİ) Organize Sanayi Bölgesi olup, 3.200 dönümlük alan. Projenin yıl sonuna kadar yüzde 70’in üzerinde gerçekleşme oranıyla hayata geçmesini bekliyoruz. Yüklenici firma bu konuda yoğun bir çaba harcıyor” dedi.

“Bölgedeki en büyük yatırımlardan biri”

Projenin kamu yatırımı olduğuna dikkat çeken Malatya Ticaret Borsası (MTB) Lideri Ramazan Özcan, “99 işletmeye arsa tahsis etmeyi planlıyoruz. 50 baş büyükbaş hayvan besleme kapasiteliden bin başa kadar arazi tahsis edeceğiz. İlk etapta toplam 16 bin 500 hayvanı besleme kapasitemiz var.” “Özellikle Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) verdiği destekle yakın zamanda burada yatırımlar başlayacak. Arazi tahsisi için bölgeye yatırım yapmayı planlayan tüm yatırımcıların başvurularını bekliyoruz. Ayrıca çok değerli bir biyogazın yanı sıra çok değerli bir biyogaz da var. Tesisin yanı sıra hayvanlardan elde edilen gübrenin de bulunduğunu belirterek, “5 MW kapasiteli enerji tesisi ve güneş enerjisi santrali inşa ediyoruz. Et entegre tesisi, soğuk hava depoları, mezbahalar ve yem fabrikası dediğimiz yem fabrikasını hayata geçireceğiz. Bu nedenle burada bir kompleks inşa ediliyor. Bu bir kamu yatırımıdır ve bölgenin en büyük yatırımlarından biridir. İnşallah kısa sürede bir tanesini Malatya’nın ve Türkiye’nin hizmetine sunacağız” dedi.

Tarım ilçesi olan Yazıhan’ın projenin hayata geçmesiyle hayvancılık alanında adından söz ettiren bir ilçe haline geleceğini belirten Özcan, projeye ciddi bir talep olduğunu belirterek, beklediklerini söyledi. Yazıhan İlçesi Tarıma Dayalı İhtisas (BESİ) Organize Sanayi Bölgesi’ne yatırımcılar için. -MALATYA

calajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu