Ekonomi

Pakistan Başbakanı ekonomik iyileşme konusunda iyimser

Pakistan Başbakanı Şehbaz Şerif, olumlu ekonomik göstergeler ve hükümetin reform ve özelleştirme konusundaki kararlılığına atıfta bulunarak ülkenin ekonomik toparlanmasına duyduğu güveni dile getirdi. Cuma günü kabinesine yaptığı canlı yayında Şerif, hükümetinin bir buçuk ay önce göreve gelmesinden bu yana ihracatın ve işçi dövizlerinin arttığının altını çizdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Pazartesi günü bir araya gelerek İslamabad’ın temerrüde düşmesini önlemek için geçen yaz sağladığı 3 milyar dolarlık standby düzenlemesinin bir parçası olan 1.1 milyar dolarlık taksitin serbest bırakılmasını görüşecek.

Bu toplantı, ciddi bir ödemeler dengesi kriziyle karşı karşıya olan ve 1 Temmuz’da başlayacak mali yılda borç ve faiz ödemeleri için 24 milyar dolara ihtiyaç duyan Pakistan için kritik önem taşıyor; bu miktar ülkenin merkez bankası döviz rezervlerinin üç katına denk geliyor.

Pakistan ayrıca IMF’den yeni bir uzun vadeli kredi almak için görüşmeler yürütüyor ve Maliye Bakanı Muhammad Aurangzeb Temmuz ayı başında personel düzeyinde bir anlaşmaya varılabileceğini belirtti. Yeni program üzerinde anlaşmaya varılması halinde ülke 24. kez IMF yardımı almış olacak.

IMF’nin yapısal reformları Pakistan’ın vergi/GSYİH oranını yaklaşık %9’dan en az %13-%14’e çıkarmasını, kamu iktisadi teşebbüslerinin zararlarını gidermesini ve enerji sektörünün önemli mali açıklarını yönetmesini talep ediyor. Başbakan Şerif ülkenin ekonomik sorunlarını antibiyotikten daha fazlasına ihtiyaç duyan bir hastaya benzeterek önemli ve potansiyel olarak acı verici reformların gerekliliğine işaret etti.

Maliye Bakanlığı, 30 Haziran’da sona erecek olan mevcut mali yılda ekonominin %2,6 oranında büyüyeceğini ve ortalama enflasyon oranının 2023/2024 mali yılında gözlemlenen %29,2’den azalarak %24 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörmektedir. Bu, geçen yılın Mayıs ayında yaşanan %38’lik rekor yüksek enflasyon oranına kıyasla önemli bir gelişme.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu