Haber

Polonya, Rusya’daki siyasi baskı kurbanlarının anısına dikilen anıtın kaldırılmasını protesto etti

Polonya, Rusya’nın Irkutsk kenti yakınlarında bulunan “Rusya’daki siyasi baskının Polonyalı kurbanları Anıtı”nın kaldırılmasına ilişkin Moskova’ya bir nota verdi.

Polonya’nın Moskova Büyükelçisi Krzysztof Krajewski, Rusya’nın Moskova kenti yakınlarında bulunan “Rusya’daki siyasi baskının Polonyalı kurbanları Anıtı”nın kaldırılması nedeniyle iddiaya ilişkin Rusya Dışişleri Bakanlığı’na nota verdiklerini açıkladı. Irkutsk. Polonyalı anıtın yanı sıra yakınlardaki Litvanyalı kurbanların anısına dikilen tahta haçın da kaldırıldığını belirten Krajewski, zulmün kurbanlarını milliyetlerine göre ayırmadıklarını, her iki anıtın da kendileri için çok kıymetli ve değerli olduğunu söyledi. .

Yurtdışındaki Polonya topluluğu tarafından finanse edilen Polonya anıtının yerel makamların izniyle 2015 yılında dikildiğini hatırlatan Krajewski, Polonya ve Litvanya anıtlarının kaldırılarak bilinmeyen bir yere götürülmesine karşı olduklarını ifade etti. Krajewski, Büyükelçilik olarak Rusya Dışişleri Bakanlığı’na verdikleri notada çok önemli anma yerleri olan iki anıtın kaldırılma nedenini ve nereye götürüldüklerini sorduklarını söyledi.

Rusya-Polonya ilişkilerinde gerilim yüksek

Irkutsk şehri yakınlarındaki “Rusya’da siyasi baskıya maruz kalan Polonyalılar Anıtı”, 1930’larda Sovyetler Birliği’nde kitlesel baskı sonucu hayatını kaybeden Polonyalıların gömülü olduğu mezarlığın yanında bulunuyordu. Bir süredir diplomatik ilişkileri sorunlu olan Polonya ve Rusya, geçtiğimiz günlerde Varşova Belediyesi tarafından Rusya Büyükelçiliğine bağlı lise binasına el koymuştu ve bir Rus SU-34 savaş uçağı, seyir halindeki Polonya Sınır Muhafız uçağına yanaşmıştı. Karadeniz’de devriye görevi, tehlikeli bir biçimde. Birbirlerine protesto notları verdiler. – VARŞOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu