Haber

Shell, Nijeryalı çiftçilere 15 milyon avro tazminat ödeyecek

Petrol şirketi Shell, Nijerya’daki petrol sızıntılarını içeren iki davada sorumlu bulunduktan sonra davacı Nijeryalı çiftçilere 15 milyon avro tazminat ödemeyi kabul ettiğini söyledi.

Petrol devi Royal Dutch Shell’in internet sitesinden yapılan açıklamada, petrol sızıntısı durumunda Nijeryalı çiftçiler adına davayı yürüten Çevre Savunma (Milieudefensie) derneği ile tazminat miktarı konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi. Nijerya’da neden oldu.

Açıklamada, 2004-2007 yılları arasında meydana gelen petrol sızıntısından zarar gören dört davacı çiftçi ile Nijerya’nın Oruma, Goi ve Ikot Ada Udo köylerinde yaşayan çiftçilere 15 milyon avro tazminat ödeneceği kaydedildi.

Tazminat anlaşmasının, sızıntıdan Shell’i sorumlu bulan Lahey Yargıtay’ın 29 Ocak 2021 tarihli kararının ardından yapıldığı belirtilen açıklamada, Türkiye’de yeni bir “kaçak tespit sistemi” kurulduğu belirtildi. Anlaşma kapsamındaki bölge.

Açıklamada, Nijerya yasalarına göre de geçerli olan anlaşmaya göre çiftçilere tazminatın Shell’in Nijerya’daki iştiraki tarafından ödeneceği belirtildi.

Lahey Temyiz Mahkemesi Shell’i sorumlu buldu

Lahey’deki temyiz mahkemesi, Nijerya’da Shell’in neden olduğu iki petrol sızıntısı davasında 29 Ocak 2021’de verdiği kararda şirketin sorumlu olduğuna karar verdi.

Mahkeme, Nijerya makalelerine göre sızıntının petrol borularına sabotaj sonucu meydana gelmesi nedeniyle Shell’in sorumlu olmadığı savunmasını reddederek, Shell’in sızıntının tekrar olmasını önlemek için daha uygun bir “kaçak tespit sistemi” kullanması gerektiğine karar verdi. tazmin tedbirinin daha sonra yapılacak hasar tespitine göre belirleneceğini taahhüt etmiştir.

Ocak 2015’te sonuçlanan bir davada Shell, Nijerya’da 2008 ve 2009’da sebep olduğu iki petrol sızıntısı nedeniyle açtığı dava sonucunda Ogoni halkına 84 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti ve bölgeyi temizleyeceğini duyurdu. kirlenmiş Bogo Nehri.???? ???

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu