Haber

Sivas’ta Kaybolan Yüzük 20 Yıl Sonra Bulundu

Sivas’ın Zara ilçesinde nişan yüzüğünü lavaboya düşürerek kaybeden kadın, 20 yıl sonra ilginç bir maceranın ardından yüzüğünü geri aldı. Sonuçta bir filmin konusu olacak bir hikaye ortaya çıktı.

Zara’da duyanları hayrete düşüren bir olay yaşandı. İlçede yaşayan Sibel Kurt, evini temizlerken nişan yüzüğünü lavaboya düşürdü. Bu durumun farkına varamayan Kurt, kirli suyu tuvalete döktü. Yükü boşaltırken durumu fark eden Kurt, durumu eşi Osman Kurt’a anlattı. Yapılacak bir şey olmadığını belirten Osman Kurt, eşini üzülmemesi konusunda teselli etti. Yaklaşık 20 yıl sonra Zara Belediyesi çalışanları tarafından kanalizasyonda nişan yüzüğü bulundu. Personel, evin yaklaşık 3 kilometre uzağındaki kanalizasyon atıklarında buldukları yüzüğün üzerinde “Osman Kurt” ismi yazılı olduğundan yüzüğün sahibini aramaya başladı. Osman Kurt, kendilerini arayan çalışanlara inanmadı. Yüzüğün 20 yıl sonra ortaya çıkacağını düşünmeyen Kurt, şaka amaçlı kullanıldığını düşünerek yüzüğü istemedi. İşçiler, hayır işlerinde kullanılmak üzere para karşılığında yüzüğü bir kuyumcuya sattılar. Yüzüğün parası ihtiyaç sahibi bir aileye teslim edildi. Osman Kurt konuyu eşiyle paylaştı. Eşinin isteği üzerine kuyumcuya giden ve yüzüğü gören Kurt, şaşkınlığa uğradı. Yüzüğün 20 yıl önce kaybolan yüzüğün olduğu ortaya çıktı.

Umudunu kaybetmişlerdi

Yüzüğün bulunamayacağını düşündükleri için umutlarını yitirdiklerini belirten Sibel Kurt, “2003 yılında başka bir evde yaşıyordum. Evi yer altı suyuyla temizliyordum. Yüzüğümün suya düştüğünü fark etmediniz.” Suyu lavaboya döktüm ve yüzük gitmişti. Bulunmayacağından ümidimizi kestik. İşçiler ızgaraları temizlerken buldular. “Haberi bize geldi. İşe yaramayacağını düşündük. Çıktığında çok mutluyduk. Şimdi onu giyiyorum. Yüzüğümü çamaşır suyuyla iyice temizledim. Manevi değeri vardır. Yüzük geldiğinde şaşırdık. Üzerinde isimlerimiz ve nişan tarihimiz yazıyordu, dolayısıyla bize ait olduğu belirlendi” dedi.

“Yüzük bulununca inanamadı”

Osman Kurt, yaklaşık 20 yıl sonra yüzüğün bulunduğuna inanamadığını belirterek, “Yüzüğün kaybolduğu gün bayan beni aradı. ‘Yüzük lavaboya düştü’ dedi. Yağmur yağacak bir şey yok dedim. Umudumuzu kestik. Aradan yaklaşık 20 yıl geçti. Bir telefon çaldı. Karşı taraftan telefona cevap verdim.” ‘Abi, yüzüğünü bulduk’ dedi. ‘Yüzüğüm kaybolalı 20 yıl oldu’ dedim. ‘İmkansız, benim olamaz’ dedim. Bayan ‘Hadi gidip görelim’ dedi. Kuyumcuya gittik. Bayan yüzüğü hemen tanıdı. Üzerinde Osman Kurt yazdığını gördü. İnsan farklı duygulara katılıyor. “Küçük bir yüzük, 20 yıl sonra tekrar hanımın parmağına takıyoruz” dedi.

Belediye çalışanı Sezer Kaleli, yüzüğü satarak parayı ihtiyaç sahibi bir aileye verdiklerini belirterek, “Arkadaşlarımızla birlikte kanalın tıkalı olduğunu bildirmeye gittik, kanalı açtık. Kanaldaki toprağı çıkardık. Daha sonra arabayı boşaltmak için çöplüğe gittik. Arabayı boşaltırken altın rengi bir şey gözümüze çarptı.” . Toprağı döktüğümüz yeri araştırdık. Altın bir yüzük bulundu. Temizleyip baktığımızda Osman Kurt yazıyordu. Araştırdık ve bulduk. ‘Osman abi yüzüğünü bulduk’ dedik. Osman abi üzerinden o kadar çok zaman geçmiş ki yüzüğü bile hatırlamıyor. Yüzüğü sana verelim dedik. Yüzüğü bulduk. “Bulamazsak ihtiyacı olan birine verirdik. O halde şöyle yapın. Yüzüğü kuyumcuya değiştirttik. Parayı ihtiyacı olan birine verdik” dedi. – SİVAS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu