Haber

Sudan’da Ordu ve STK Komutanları Arasında Müzakere Anlaşması

Sudan Egemenlik Kurulu Başkan Yardımcısı Malik Ağar, nisan ortasından bu yana çatışma halinde olan ordu ve Çabuk Takviye Güçleri (HDK) komutanları arasında iki hafta içinde arabulucularla görüşme konusunda anlaştıklarını söyledi.

El Cezire televizyonuna konuşan Agar, “Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah al-Burhan ile HDK Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu arasında iki hafta içinde görüşme yapılması konusunda arabulucularla anlaştık.” söz konusu.

Görüşmede ateşkes ve insani yardım belgelerinin görüşüleceğini kaydeden Ağar, Burhan’ın müzakereye ve savaşı durdurmaya istekli olduğunu, müzakerelerin başlaması için herhangi bir şartının bulunmadığını vurguladı.

Kenya Devlet Başkanı William Ruto dün yaptığı yazılı açıklamada, Sudan krizinin çözümü için Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) tarafından kurulan Etiyopya, Somali, Güney Sudan ve Kenya’dan oluşan dörtlü kümeye Kenya’nın başkanlık edeceğini duyurdu. . krizi yüz yüze getirerek çözmeye kararlı olduklarını belirtmişti.

Tarafları bir araya getirerek kalıcı bir çözüm bulmaya kararlı olduklarını belirten Ruto, 3 hafta içinde kapsayıcı bir ulusal diyalog sürecini başlatacaklarını kaydetti.

Ruto, insani yardımın ulaştırılması için 2 hafta içinde insani koridor oluşturulacağını da bildirdi.

ABD ve Suudi Arabistan’ın Sudan’daki kriz için başlattığı müzakereler sonuçsuz kaldı, ateşkes kararları defalarca bozuldu.

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi hareket ettiği için tehdit olarak gördüğü HDK’nın 2 yıl içinde orduya tam olarak entegre olmasını istiyordu.

HDK’nın yaklaşık 10 yıllık bir süreçte sivil bir hükümetin bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan söz ve gerilim savaşı, 15 Nisan sabahı Orta Doğu’da başkent Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüştü. taraflardan.

haber-kapakli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu