Haber

TAZ: Alman Türkleri yine Erdoğan’ı mı seçecek?

Almanya’da 14 Mayıs seçimleri öncesi 13 gün sandık başına giden Türk seçmenin çoğunluğu AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’ı destekledi.

Die Tageszeitung, yorum bölümünde Almanya’daki Türk seçmenin siyasi tercihlerini ele alıyor:

“Almanya’daki Türkler, Pazar günü yapılacak ikinci cinsiyet seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tekrar iktidarda tutabilecekler mi? Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk tur sonuçlarına bakıldığında bunun olacağı düşünülebilir. Çünkü yaklaşık iki hafta önce yapılan ilk turda Almanya’daki Türklerin yüzde 65’i oy kullanırken Erdoğan ve AKP’ye oy verirken sadece yüzde 33’ü rakibi Kemal Kılıçdaroğu’na oy verdi. Alman Türklerinin çoğunluğunun sağcı milliyetçilere oy verdiğini açıkça söylemek mümkün.Ancak bu gerçeği tam olarak yansıtmıyor.Birçok Alman Türkü hala otokrat Erdoğan’ı desteklerken, bu ülkedeki Türk toplumu siyasi olarak mevcut toplumdan çok daha çeşitlidir. 1960’larda Almanya’ya misafir kadro olarak gelenler çoğunlukla kırsal kesimden ve şehirli vatandaşlara göre daha muhafazakâr ve gelenekçi, daha dindar, daha az politize olmuş kişiler…. Ancak bu ülkede kabul edilmediklerini ve inandırıldıklarını acı bir şekilde öğrenmek zorunda kaldılar. Muhtemelen, gelenekçiliğin ortaya çıkması ve daha yeterli bir yaşam umuduyla muhafazakarlara oy verdiler. Üstelik bu tutum, Ditib ve Milli Görüş gibi büyük cami dernekleri ve bunların sönük başkanları tarafından hâlâ desteklenmektedir.”

Frankfurter Allgemeine Zeitung’da (FAZ) yer alan yorum, Erdoğan’ın tekrar kazanması halinde yeni bir göç dalgası beklendiğini belirtiyor:

“Eski tartışmalar geri döndü. Göç planları… Türkiye’nin İslamlaşma korkusu… Aktivistlerin mahkemelerde yargılanma endişesi. Otoriter lider Erdoğan’ı iktidardan seçmeli olarak indirmenin mümkün olup olmayacağına dair şüpheler. Ve vatandaşlara öfke” ekonomik krize rağmen kendisine tekrar oy veren … LGBT aktivistleri de Erdoğan’ın bir süre daha görevde kalmasını istiyor. Cumhurbaşkanı, seçim kampanyası sırasında LGBT bireylere karşı agresif bir kampanya yürüttü. Muhafazakar seçmenlerini harekete geçirmek için eşcinselleri eşit tuttu. İslamcı müttefikleri LGBT derneklerinin yasaklanması için kampanya yürüttüler: “Aktivistler nefret söyleminden şikayet etse de LGBT dernekleri başarıya ulaşamadı. Bu yılın ilk altı ayında Kaos GL derneği, bu yılın ilk altı ayında LGBT bireylere yönelik tahrik içeren siyasetçi açıklamalarının bir önceki yıla göre iki kat arttığını tespit etti.”

Handelsblatt gazetesinde yer alan son Konda araştırmasında Erdoğan’ın yüzde 52,7, Kılıçdaroğlu’nun ise yüzde 47,3 oy oranı şu ifadelerle tartışılıyor:

“Kış aylarında enflasyon son 20 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 85’e ulaştı ve gıda fiyatları daha da arttı. Seçim kampanyası sırasında Erdoğan’ın soğan yerine kafasının fotoğrafı dolaştı. Son yılların en büyük protestoları Erdoğan, 2021 Ocak ayının başlarında İstanbul’daki seçkin bir üniversitenin (Boğaziçi) rektörünü AKP’ye yakın bir profesörle değiştirdiğinde başladı. Öğrenciler ve öğretim üyeleri gösteri yapıyor. Erdoğan, 6 Şubat’ta 50 binden fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan deprem felaketinde iyi bir görüntü sergilemedi. Önce afet yardımının geç başlaması nedeniyle iki kez özür dilemek zorunda kaldı.” (DW Turkish)

karsiyakaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu