Haber

Tekkenin bahçesine Rumların meyhane izni vermesine Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nden tepki

Kıbrıs Vakıflar İdaresi (EVKAF) buna tepki olarak, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Larnaka kentindeki Hala Sultan Tekkesi’nin bahçesinde meyhane kurulmasına izin verdiğine dair iddiaların olduğunu belirterek tepki gösterdi.

EVKAF’tan yapılan açıklamada, GKRY İçişleri Bakanlığı’nın Hala Sultan Tekkesi’nin bahçesinde meyhane kurulmasına izin verdiğine dair basında yer alan haberlerin yer aldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, “Türklerin ve Müslümanların en kutsal saydıkları bir yere herhangi bir müdahale kesinlikle kabul edilemez” denildi. ifadesi kullanıldı.

Açıklamada Hala Sultan’ın Hazreti Muhammed’in süt halası olduğu ve 1400 yıl önce Larnaka’da vefat ettikten sonra buraya defnedildiği belirtilirken, Hala Sultan Tekkesi çevresindeki binlerce dönümlük arazinin de Hala Sultan Tekkesi ile ilgili olduğu belirtildi. Tapu kayıtlarına göre Hala Sultan Tekkesi Vakfı.

Hala Sultan Tekkesi gibi bir kültürel mirasın tehdit altında olmasının adadaki tüm koruma çalışmalarını sekteye uğratacağı vurgulanan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Kıbrıs adasındaki kültürel mirasın korunması için KKTC ve GKRY temsilcilerinin de içinde bulunduğu Kültürel Miras Teknik Komitesi adında bir komite oluşturulmuştur. Bu komite Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir. (UNDP) Tarihi yapıların ve tarihi yapıların korunması adına saygı çerçevesinde karşılıklı bilgi alışverişinde bulunarak karar vermesi her iki taraf için de geçerlidir. Habere göre Türklerin ve Müslümanların birbirine düşman olduğu bir yere herhangi bir müdahalede bulunulması kesinlikle kabul edilemez. Kültürel Miras Teknik Kurulu’na danışmadan ve EVKAF’tan izin almadan en kutsal sayılamaz.”

Hala Sultan Tekkesi

Halk arasında Hala Sultan veya Ümmühan Sultan olarak bilinen Ümmü Haram Bint Milhan, Hz. Osman döneminde yapılan Kıbrıs Seferi sırasında adaya gelmiş ve burada vefat etmiştir.

Türbe 647-649 ortalarında Hala Sultan’ın öldüğü yere yaptırılmıştır.

1571’de Kıbrıs’ın Osmanlılar tarafından fethi ile Larnaka’daki mezarı yeniden restore edilmiş ve üzerine tekke yapılmıştır. Kıbrıs’ta İslam’ın varlığının en eski izi olduğu gibi Hz. Kıbrıs’ın fethinden bu yana adada yaşayan Müslüman Türklerin en önemli ziyaret yerlerinden biri olan Hala Sultan Tekkesi ve türbesi, Hz.

Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra tekke ve türbe Rum kesiminde kalmıştır.

habersavsat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu