Ekonomi

Türk Devletleri Teşkilatı Üyeleri Ortak Tarım Sigortaları Havuzu Oluşturacak

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Özbekistan’da düzenlenen Uluslararası Gıda Güvenliği Konferansı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk Devletleri Örgütü’ne üye 6 ülkenin ortak tarım sigortaları havuzu oluşturacağını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) organizasyonuyla Özbekistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Gıda Güvenliği Konferansı’na katıldı. Bakan Yumaklı, konferansa ilişkin gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Gıda güvenliğinin önemine dikkat çeken Yumaklı, toplantıda Türkiye’nin gıda güvenliği konusunda neler yaptığını anlatma fırsatı bulduğunu söyledi. Bakan Yumaklı, “Cumhurbaşkanımızın girişimleriyle tüm dünyanın takdir ettiği tahıl koridoru başta olmak üzere Türkiye’nin dünya gıda güvenliğine katkısını konuştuk. Ülkelerin tarımsal üretiminin ne kadar önemli olduğunu da burada yineleme fırsatı bulduk” dedi. Önümüzdeki dönemde olup olmadığı ve hangi faktörlere bağlı olduğu’ sözlerini kullandı.

“Tecrübelerimizi aktaracağız”

Türkiye’nin Özbekistan’la özel bir ilişkisi olduğunun altını çizen Yumaklı, bugüne kadar çok hızlı bir ivme kazanan ilişkilerin tarım, ormancılık ve su konseptinde gelişmeye devam edeceğini söyledi. Tecrübelerini Türk Devletleri Teşkilatı’na üye ülkelere aktarmaya hazır olduklarını belirten Yumaklı, “Sadece Özbekistan bağlamında değil, Özbekistan’ın da bir araya getirdiği bazı çevresel ve iklimsel faktörler bağlamında 5 ülke ve diğer Türki Cumhuriyetlerden 6 ülke. Neler yapılabilir konusunda yine her zaman bir arada olacağız. Bu konuyla ilgili Özbekistanlı mevkidaşlarımızla ikili görüşmeler yaptık. Hem Türkiye’de hem de burada yine bir araya gelip sorunlarını konuşacağız. Buradaki amaç, bu sinerjiden güzel bir ivme yakalamak, Türk Devletleri Teşkilatı’nın “Türkiye’ye üye ülkelerle birlikte tarım, ormancılık ve su alanlarında birbirlerine destek olmaktır. İlişkilerimizde daha üst düzey sonuçlara ulaşmak için işbirliği yapmak en büyük arzumuzdur.”

“6 ülke ortak tarım sigortası havuzu oluşturacak”

Yumaklı, Azerbaycan’la olduğu gibi Özbekistan’la da TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu) için bir model üzerinde yoğunlaştıklarını hatırlatarak, bir süredir bu modelin Özbekistan’da kurulması için çalıştıklarını belirtti. Bakan Yumaklı, “Bunun belli bir seviyeye geldiğini söyleyebilirim. Burada da benzer bir model oluşturulacak. Daha sonra 6 ülke ortak tarım sigortası havuzu oluşturacak.”

Yumaklı, bu birliğin tüm ülkelere katkı sağlayacağını vurguladı. – Semerkant

calajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu