Haber

Uzungöl’de proje ihalesi yapıldı; kentsel dönüşüm başlıyor

TRABZON’da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca kentsel dönüşüm çalışması başlatılan, dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl’de, altyapı çalışmalarının ardından üstyapı için harekete geçiliyor. Kentsel dönüşüm ihalesi yapılan proje ile yapılardan arındırılacak göl kıyısında görsel estetiğe sahip doğal rekreasyon alanları oluşturulacak, konut ve pansiyonlara 2, otellerde ise 3 kat düzenlemesi getirilecek. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, “Çarpık yapılaşmanın başka alana transferi sağlanacak. Uzungöl’ü birinci zamanlardaki üzere doğal haline döndüreceğiz” dedi.

Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl’de, otel, pansiyon ve iş yeri sayısının her geçen gün artış göstermesiyle başlayan imar kirliliği tartışmaları üzerine harekete geçildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından göl ve çevresinde iki etaplık ‘Rehabilitasyon ve Güzelleştirme Projesi’ hazırlandı. Projede birinci etapta altyapı çalışmaları tamamlandı. Projenin ikinci etabında uygulanacak kentsel dönüşümle göl kıyısını çevreleyen hazine yeri üzerindeki kaçak yapılar yıkılacak, özel mülkiyetli yerler ise kamulaştırılacak. İmaj kirliliğinin ortadan kaldırılacağı Uzungöl, yapı yoğunluğundan arındırılacak. Göl kıyısında görsel estetiğe sahip doğal rekreasyon alanları oluşturulacak, konut ve pansiyonlara 2, otellerde ise 3 kat düzenlemesi getirilecek.

‘UZUNGÖL’Ü DOĞAL HALİNE DÖNDÜRECEĞİZ ‘Ayder Yaylası’nda başlatılan kentsel dönüşüm projesinin benzerini de Uzungöl’e uygulayacaklarını belirten TOKİ Başkanı Ömer Bulut, “Uzungöl’de çok hoş bir meydan düzenlemesi, alan düzenlemesi ve oradaki kimi yapıların dışarı alınması ile birlikte hoş bir proje hazırladık. Projenin de ihalesini yaptık. İnşallah orada da turizm mevsiminin daha az ağır olduğu bir vakitte başlayarak çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Uzungöl’de ilk etapta oradaki çarpık yapılarla ilgili yine bakanlığımızın ayrı bir çalışması var. İlk aşamada tamamen meydan ve alan düzenlemesi ile insanların oraya gittiğinde rahat vakit getireceği bir alan oluşturulacak. Bunun akabinde yine Ayder’de olduğu üzere orada da birebir stilde bir uygulama yapılmak suretiyle çarpık yapılaşmanın öteki bir alana transferi sağlanacak. Bu süreç isteyen bir çalışma. Başladığımız proje Uzungöl için bir başlangıç olacak. Zati burada iyiyi vatandaşımız görünce tabiatıyla çarpık yapılaşmanın ortadan kaldırılmasını talep edecek. Evvel biz bir iyiyi kendilerine göstereceğiz. Çarpık yapılaşmanın diğer bir alana transferi sağlanacak Uzungöl’ü ilk zamanlardaki gibi doğal haline döndüreceğiz” dedi.’BİR NİZAM İSTİYORUZ’Turizmci İdris Akyüz ise Uzungöl’de yalnızca turizmin olmadığını, yerleşik hayatın da bulunduğunu belirterek, “TOKİ’nin burada ne gibi bir projesi olduğunun detaylarını bilmiyoruz. Biz burada uygulanabilir, paylaşımcı, hem buradaki turizmi hesaba katarak hem de burada 12 ay boyunca insanlarının yaşadığını dikkate alarak bir planlamanın yapılmasını istiyoruz. Planlamanın acilen yapılmasını istiyoruz. 3 yıldır yoğun bir şekilde bunun için çalışıyoruz. TOKİ ve bakanlığın bizimle istişare halinde olmasını istiyoruz. Uzungöl’de beşerler plansızlıktan besleniyor üzere algılansa da biz plan istediğimizi her fırsatta söylüyor ve bunun için çalışıyoruz. Biz bir sistem istiyoruz. Buradaki mahallî halk, turizmciler, iş adamları yatırımlarını plan çerçevesinde yapmak istiyor” diye konuştu. ‘UYGULANABİLİR İMAR OLMALI’

Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Mehmet Keleş de imar düzenlemesine karşı olmadıklarını dile getirerek, “Biz Uzungöl halkı olarak uygulanabilir bir imar olmasını istiyoruz. Biz imara karşı değiliz. Burada bizimle paylaşılan imar planları yalnızca turizm odaklı yapıldı. Bizler burada 12 ay boyunca yaşıyoruz. Çocuklarımız burada okula gidiyor. Hayvancılıkla tarımla uğraşıyoruz. Yapılan planlar lokal halk göze alınarak yapılmalı. Yerleşik hayatta olan insanlarımız var. Burada yalnızca turizm yok” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu