Dünya

Yellen’den ‘Dünya Bankası için reform’ çağrısı

Yellen, çok taraflı kalkınma bankasının gelişimi konulu yuvarlak masa toplantısına katıldı.

Yellen, dünyanın karşı karşıya olduğu zorluklara daha iyi yanıt verebilmek için çok taraflı kalkınma bankası sisteminin geliştirilmesi yönündeki çağrısını hatırlatarak, çok taraflı kalkınma bankalarının değişen küresel sistem boyunca değerli dönüşümler geçirdiklerine değindi.

Yellen, “Dünya Bankası’nın kuruluşundan yaklaşık 80 yıl sonra, çok taraflı kalkınma bankalarını 21. yüzyılın küresel zorluklarına karşı kararlı adımlar atmak için yeniden gelişmeye ve kayda değer kalkınma ve yoksulluğu azaltma çabalarını iki katına çıkarmaya çağırıyoruz.” dedi. değerlendirmesini yaptı.

İklim değişikliği, salgın hastalıklar, kırılganlık ve çatışma gibi küresel zorlukların kapsamının ve karmaşıklığının arttığını belirten Yellen, bunların orantısız bir şekilde en yoksul ve en savunmasız kesimleri etkilediğini kaydetti.

Yellen, “Hem geçmişteki kalkınma kazanımlarının zarar görmesinden korunmak hem de yeni fırsatlarda ilerlemeyi teşvik etmek için cesur adımlar atılması gerekiyor” dedi. terimini kullandı.

Yellen, Dünya Bankası’nın misyonunu keskinleştirdiğini, operasyonel modelini güçlendirmeye başladığını ve finansman kapasitesini artırmak için adımlar attığını belirterek, daha fazla ilerlemeye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Yellen, yılın geri kalanının daha fazla reform için kullanılması gerektiğini belirtti.

Dünya Bankası’nın yeni liderini önümüzdeki haftalarda seçeceğine işaret eden Yellen, ABD Dünya Bankası Başkan adayı Ajay Banga’nın bayrağı David Malpass’tan devralmak ve bankanın gelişimini hızlandırmak için doğru başkan olduğuna inandığını kaydetti. kurum.

haberbasiskele.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu