Haber

Zorunlu kış lastiği uygulaması bugün başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın düzenlemeleri kapsamında 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri ortasında tüm ticari araçlarda kış lastiği kullanımı zaruriliği bulunuyor. Özel arabalar için ise yasal mecburilik olmasa da kış lastiği kullanımı öneriliyor.

Zorunlu olduğu halde araçlarına kış lastiği taktırmayanlara 2022 yılı için 1152 lira para cezası uygulanacak. Kış lastiği taktırmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca açıklanacak yine değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2023 prestijiyle güncellenecek.

Yük ve yolcu nakliyeciliği yapanlar dışındaki özel araçlar için uygulama zarurî değil lakin can ve mal güvenliğiyle problemsiz seyahat için kış koşullarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması ehemmiyet taşıyor.

Bu uygulamayla kış kaidelerine nazaran tedbirini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu yerlerde yaz lastiklerine oranla daha âlâ yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu