Haber

Bakan Nebati: “Deprem Bölgesi Esnafına Kredi İmkanı Sağlıyoruz”

Diyarbakır deprem bölgesinde açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Deprem bölgemizde esnafa 250 bin liraya varan 12 ay ödemesiz 60 ay vadeli kredi veriyoruz. kredi, vade farkının yarısı Bakanlığımız tarafından kapatılacak, sadece yüzde 7,5’i esnafımıza sağlanacak. Fark yansıtılacak” dedi.

Diyarbakır’da Güvenlik ve Acil Durumlara Uyum Merkezi’nde (GAMER) gerçekleştirilen toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Nebati, büyük afetlerin yaşandığı güçlü dönemde devletin tüm kurum ve imkanlarını seferber ettiğini ve örnek teşkil ettiğini ifade etti. milletin ve sivil toplum kuruluşlarının isimsiz kahramanları ile birlik ve beraberlik içinde insanüstü çaba. söylenmiş. Depremden etkilenen vatandaşlar ve hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarına nakdi yardımda bulunduklarını hatırlatan Bakan Nebati, 1 milyondan fazla depremzedeye hane başına 10 bin lira acil yardım ödemesi yaptıklarını kaydetti.

“Toplam 405 bin konut ve 83 bin köy evi yapıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz”

Vatandaşlara konteyner kentler dışında ulaşım ve kiralama yardımı sağladıklarını ifade eden Bakan Nebati, “Afet bölgesinin yeniden inşası ve restorasyonu için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Bu çerçevede. , Hazine olarak gerekli tüm finansmanı sağlayacağız.Sağlık Bakanlığının izni ile 1 yıl gibi kısa bir sürede tekrar yapacağız.Bu süre içerisinde toplam 405 bin konut ve 83 bin konut yapacağız. köy evlerini alıp vatandaşlarımıza teslim ediyoruz. 23 bin 518 konutun yapımına şimdiden başladık. Şu ana kadar 6 bin kesintili işyerini esnafımızın hizmetine sunduk. Konteynerden çarşılar da kuruyoruz” dedi. söz konusu.

Deprem bölgesinde zarar gören çiftçilerin Hazine faiz destekli kredilerini faizsiz 1 yıl ertelediklerini anlatan Bakan Nebati, şunları söyledi:

“Depremden etkilenen illeri mücbir sebep kapsamına alarak bölgedeki mükelleflerimizin vergi yükümlülüklerini erteledik. Bölge esnafımızı desteklemek için KGF paketlerinin hacmini artırdık ve yeni KGF paketlerini hayata geçirdik. Hazine faizini ödedik- Halk Bankası tarafından esnaf ve sanatkarlarımıza faizsiz 6 ay vadeli kredi ödemelerini erteledik. Yine şok bölgemizdeki esnafa 12 ay ödemesiz 60 ay vadeli 250 bin liraya varan kredi sağlıyoruz. Bu kredide vade farkının yarısını Bakanlığımız karşılayacak, sadece yüzde 7,5’lik fark esnafımıza yansıyacak.”

Vatandaşların talebi üzerine bankalara vadesi dolan veya vadesi 6 ay olan borçların vadesini erteleyebilme imkânı verdiklerini belirten Bakan Nebati, “Toplum yararına çalışma programıyla, alacaklı sayısını artırdık. Başta ihtiyaç sahibi ailelere öncelik verilerek deprem bölgesinde 50 bin kişiye istihdam sağlanacak. Bazların dışında geleneksel olarak verilen Hazine faiz destekli krediler kapsamında Diyarbakır’a finansman sağlamaya devam ediyoruz” dedi.

“1.215 esnaf ve sanatkâra 493 milyon TL kredi kullandırıldı”

2022 yılında Diyarbakır’da faaliyet gösteren 3 bin 983 esnaf ve sanatkâra Halk Bankası tarafından yaklaşık 1.1 milyar liralık Hazine faiz destekli kredi sağlandığını belirten Bakan Nebati, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Böylece 2022 yılı sonunda Diyarbakır’da Halk Bankası’ndan kredi kullanan esnaf ve sanatkar sayısı 10 bin 969 kişiye, toplam kredi bakiyesi ise 1,5 milyar liraya yükseldi. Ziraat Bankası Hazine’ye yaklaşık 4,3 milyar lira kredi sağladı. 2022 yılında Diyarbakır’da faaliyet gösteren 13.469 tarım üreticisine faiz destekli kredi sağlandı.Böylece 2022 yılsonu itibarıyla Diyarbakır ilinde Ziraat Bankası’ndan kredi kullanan üretici sayısı 15.348 kişiye, toplam kredi bakiyesi de 4,8 milyar liraya yükseldi.

2023 yılı Ocak ve Şubat aylarında toplam 3 bin 390 çiftçiye 1,1 milyar liralık Hazine faiz destekli kredi kullandırıldığını anlatan Nebati, “Evleri kapatılan vatandaşlarımız için toplam 27 bin müstakil ev, köy evi ve hayvan temini sağlandı. Diyarbakır’da yıkılan, ağır ve orta hasarlı olanların yanı sıra diğer ihtiyaçları da karşılayacak ahırlar ve binalar yapacağız. Çok değil bir yıl içinde inşallah hepsini depremzede vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Sadece konutlar değil, ticaret merkezleri, sağlık ve eğitim tesisleri, ibadethaneler, yeşil alanlar, parklar da bir arada yapılacak” dedi.

“Türkiye ekonomisi büyümeyi ve güçlenmeyi başardı”

“Türkiye tüm bu zorluklarla baş edebilecek güce sahip bir ülkedir” diyen Bakan Nebati, “2021 yılı sonunda devreye aldığımız Türkiye. Ekonomi Verdiği model sayesinde salgın, savaş, iklim, gıda ve elektrik krizleri adeta iç içe geçiyor; Türkiye ekonomisi, jeopolitik gerilimlerin her geçen gün küresel resesyon risklerini beslemeye devam ettiği bir dönemde bile büyümeyi ve güçlenmeyi başardı. Türkiye, 2022’de yüzde 5,6 büyüme ile G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer alıyor. Aynı şekilde yatırım, istihdam, üretim ve ihracatta da yeni başarılara imza atmaya devam ediyoruz.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu