Haber

Müteahhidin “ilk depremde binanın sadece bir kısmı yıkıldı” savunması

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde Adana’daki Mete Apartmanı’nın yıkılmasıyla ilgili olarak tutuklanan müteahhit Muzaffer Mete kusurlu olmadığını iddia etti.

Pazarcık’ta 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremde hasar gören Çukurova ilçesine bağlı Güzelyalı Mahallesi’ndeki Mete Apartmanı’nın müteahhidi Muzaffer Mete, savcılıktaki ifadesine göre, Elbistan’da meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremde yıkıldı. , 17 Şubat’ta tutuklandı. ulaşmış.

Binanın inşaatına 1997 yılında başlandığını belirten Mete, “Mete Apartmanı 2000 yılında tamamlandı. Binanın elektrik teknik uygulamasından ben sorumluydum. İnşaat mühendisi olarak Atilla Tuğran görev yaptı.” ifadesini kullandı.

Mete Apartmanı’nın yapıldığı tarihteki yönetmeliğe uygun olarak yapıldığını savunan Mete, şunları söyledi:

“Binanın müteahhidiydim. Gündüz ikinci depremden önce kimse bu kadar şiddetli bir deprem olacağını tahmin etmemişti, bu yüzden bazı sakinler eşyalarını almak için evlerine girdiler. Maalesef ikinci deprem nedeniyle hayatını kaybettiler. Binanın çökmesi sonucu bina her katta üç daire olarak inşa edilmiş, “İlk depremde binanın sadece bir kısmı yıkıldı. Diğer iki parça iyi durumda duruyordu. Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum.”

Binanın inşaat mühendisi de tutuklandı.

Adana’daki depremde yıkılan binalardaki inşaat kusurlarına ilişkin soruşturma kapsamında Mete Apartmanı’nın inşaat mühendisi Atilla Tuğran 16 Şubat’ta, müteahhidi Muzaffer Mete ise 17 Şubat’ta tutuklandı.

Yıkımların ardından başlatılan çalışmalarda inşaat uzmanları tarafından kolon betonlarından alınan karotlar incelenmek üzere bina ve temel kontrol laboratuvarına gönderildi. Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalar sonucunda Mete Apartmanı’nın da aralarında bulunduğu 11 binadan alınan numuneler depreme dayanıklılık testinden geçemedi.

celikhan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu