Sağlık

Çalışmalar Günün Hangi Saatinde Daha Fazla Yağ Yakabileceğinizi Ortaya Çıkardı!

Pek çok kişi ideal kilosuna ulaşmak için farklı formüller dener. Bunlardan en sağlıklısı ve en yaygını sistemli eğitimdir. Peki, günün hangi saatinde egzersiz yapmak yağ yakmanızı kolaylaştırır. birlikte bakalım…

Kaynak:https://nypost.com/2023/02/14/work-ou…

Pek çok insan ideal kilolarına ulaşmak için farklı sistemler dener. Bu yollardan biri de antrenman yapmaktır.

Peki, antrenman günün hangi saatinde daha verimli? Araştırmacılar bu sorunun cevabını buldular.

Hakemli dergi ‘Proceedings of the National Academy of Sciences’da yayınlanan bir araştırma, sabahları egzersiz yapmanın vücut yağını yakmada etkili bir faktör olduğunu buldu.

İsveç’teki Karolinska Enstitüsünden ve Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesinden araştırmacılar, biri sabahları obur, akşamları yüksek yoğunluklu antrenman yapan iki çift fare üzerinde çalıştı.

Araştırmacılar, vücutlarının fiziksel aktiviteye nasıl tepki verdiğini görmek için her iki fare grubunda biyolojik süreçleri ve çeşitli yağ metabolizması belirteçlerini analiz ettiler.

Sabah aç karnına antrenman yapan sıçanların, akşam antrenman yapan sıçanlardan daha yüksek metabolik hıza sahip olduğunu buldular.

Profesör Juleen: “Sonuçlarımız, sabah geç saatlerde yapılan egzersizin, metabolizmayı ve yağ yakımını artırmada akşam geç saatlerde yapılan egzersizden daha etkili olabileceğini gösteriyor.”

Egzersiz, beyin sağlığını iyileştirmek, hastalık riskini azaltmak, kemikleri ve kasları güçlendirmek ve sağlıklı bir kiloyu yönetmek dahil olmak üzere çok çeşitli faydalar sağlar.

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı, yetişkinlerin haftada 150 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite ve iki gün kas güçlendirici aktivite yapmasını tavsiye ediyor, ancak günün hangi saatinde antrenman yapılacağına dair tavsiyelerde bulunmuyor.

Profesör Zierath, “Vücudun enerji dengesini ve egzersizin faydalarını artırmak için doğru zamanlama önemli gibi görünüyor. Ancak, bulgularımızın insanlar üzerindeki etkisini anlamak ve güvenilir sonuçlara ulaşmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var” dedi.

Bir başka araştırma sonucuna göre de her gün aynı saatte egzersiz yapmak egzersizin faydasını artırıyor.

Örneğin, bir sabah eğitimi sınıfına kaydolduğunuzda programınıza bağlı kalmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu