Haber

Karadeniz’den deprem bölgesine yardım yağmurları devam ediyor

Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen depremlerin ardından Türkiye tek yürek oldu.

Karadeniz de bu felaket karşısında boş durmadı.

İlk günden itibaren başlatılan yardım kampanyalarına Trabzon, Rize ve Giresunlular destek vermeye devam ediyor.

Trabzon halkı, Valiliğin koordinasyonunda Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde kurulan Deprem Yardım Toplama ve Uyum Merkezi ile Beşirli Çok Amaçlı Spor Kompleksi’ne yardımlarını ulaştırmaya devam etti.

Günde 10 bin kişiye kahvaltı ve su

Kaymakamlıklar ve belediyelerin teşkilatında muhtarların desteğiyle sağlanan soba ve odunun yanı sıra meslek liselerinin hazırladığı 15 bin ekmek, 10 bin kişilik kahvaltılık yemek ve su bölgeye günlük olarak gönderiliyor.

Ortahisar Halk Eğitim Merkezi usta öğreticiler ve kursiyerler soba, uyku tulumu ve kışlık kıyafet hazırlamaya devam ediyor.

Ortahisar Belediyesi ekipleri, Hatay’a gönderilmek üzere 50 adet kışlık çadır ve soba üretmeye devam ediyor.

Trabzon Faruk Başaran Bilim ve Sanat Merkezi’nde öğrenciler, öğretmenler ve veliler depremzedeler için ısı fırını üretiyor.

Giresun’dan yardım

Giresun’dan deprem bölgesine yardım gönderilmeye devam ediyor.

Valilik ile uyumlu olarak afet bölgesine yardım malzemeleri yüklü 552 araç sevk edildi. Ayrıca bölgeye 2 bin 348 işçi ve 528 araç sevk edildi.

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu yaptığı yazılı açıklamada, depremin olduğu ilk günden itibaren deprem bölgesi için seferber olduklarını belirtti. Şenlikoğlu, bölgeye temizlik görevlisi ile arama kurtarma ekiplerinin gönderildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Devletimizin tüm kurumlarıyla seferber olduğu deprem bölgesindeki ihtiyaçları karşılamak için ilk andan itibaren hızla çalışıyoruz. Deprem bölgesinde üzerimize ne düşüyorsa onu yapmaya çalışıyoruz.”sözünü kullandı.

Rize’den yardım

Rize Gençlik Merkezi’nde depremzedeler için yardım toplanıyor. Kente gelen depremzedeler, vatandaşların da yardımıyla oluşturulan sosyal markette giyim ve gıda ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.

Valiliğin verdiği bilgiye göre can ve ihtiyaç yüklü 208 tır takviye için deprem bölgesine sevk edildi. Bölgeye gönderilen 3 bin 259 işçi, aralarında hafriyat makinesi, kamyon ve itfaiyenin de bulunduğu 1390 araçla çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan 3 bin 136 depremzede de kentte ağırlanıyor.

haber-asarcik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu