Yaşam

Dolandırıcı CEO Elizabeth Holmes’ün Cezası Belli Oldu

Elizabeth Holmes 2003 yılında kurduğu sıhhat teknolojileri şirketi Theranos ile yeni jenerasyon kan testi teknolojisi geliştirdiğini söyleyip milyonlarca dolar yatırım topladı. İşin aslı 2015 yılında anlaşıldı: Ortada ne kan testi vardı ne de çalışmalar aslında gerçekti. 

Tüm operasyonun büyük bir dolandırıcılık olayı olduğunun anlaşılması üzerine 2018 yılında şaibeli bir halde kapanan Theranos’un kurucusu Elizabeth Holmes, Dünya tarihine geçen dolandırıcılıkla kişisel servetini 2015’te 4,5 milyar dolara(! Bu ) çıkarmıştı. Artık de yargılandığı dava sonuçladı ve mahpus cezasına çarptırıldı.

Holmes, 11 yıl mahpus cezasına çarptırıldı

Elizabeth Holmes’ün davasını yöneten ABD Bölge Mahkemesi hakimi Edward Davila, dün görülen son celse ile birlikte 2010’ların milyarderi, 2020’lerin dolandırıcısı Elizabeth Holmes’ün cezasını belirledi. Kendisi tam 135 ay, yani 11 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

Geçtiğimiz Nisan ayının 27’sinde teslim olma daveti yapılan Elizabeth Holmes, savunması sırasında ağlayarak “Theranos’u çok sevdim. Benim hayatımın çalışmasıydı. İş ekibim benim her şeyimdi. Hatalarımdan dolayı bitap hâldeyim. Çok özür dilerim. Şirketimi kurmak için her şeyimi vermiştim” dedi. Holmes’ün avukat grubu, bu savunma üzerine kendisinin en fazla 18 ay ceza almasını öngörüyorlardı. Lakin ceza, hakim tarafından 135 ay olarak belirlendi.

Kimdir bu Elizabeth Holmes?

Amerikalı dolandırıcı Elizabeth Anne Holmes, kurmuş olduğu sıhhat teknolojileri şireti Theranos ile birlikte parmak ucundan iğne ile alınmış az ölçüde bir kan ile kan testi yapabilen bir test kiti geliştirdiklerini duyurmuşlardı. E doğal bu da kan testi için bir ihtilal niteliği taşıyordu.

2015 yılında elde ettiği yatırımcılar, gelirler, bağışlar derken Theranos şirketinin bedeli, Forbes’a nazaran 9 milyar dolar olmuştu. Münasebetiyle Elizabeth Holmes, en genç bayan milyarder ilan edilmişti.

Yine 2015 yılında birkaç araştırmacı gazeteci, Theranos’un ‘kan testinde devrim yaptık’ argümanlarını çürütecek skandallar ortaya çıkarmaya başladı ve Theranos’un yatırımcıları ve hükümeti yanlış yönlendirdiğini kamuoyuna sundular.

Bu savlar sonucunda açılan soruşturmalar kapsamında Theranos, 2018 yılında kapandı ve o periyottan beri süren Holmes’ün davası artık sonuçlanmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu