Sağlık

Günümüzde kadına yönelik şiddet artmaya devam ediyor

Kadına yönelik şiddet her toplumda var olan ve şiddetini giderek arttıran bir durumdur. Yapılan çalışmalara nazaran, gelişmiş ülkelerde her iki bayandan birisi hayatlarının rastgele bir periyodunda şiddete maruz kalmaktadır. Lisana getirilmeyen ruhsal şiddetin olduğunu da varsayarsak bu oran her geçen gün daha da yükselmektedir.

Şiddetin altında yatan sebepler ruhsal travmalar

Toplumda var olan sevgisizlik, güvensizlik şiddetin temellerini oluşturan ana sorunlardandır. Şiddetin ortaya çıkmasında, ruhsal faktörler ile etraf ortasındaki etkileşim epey kıymetli bir tesire sahiptir. Toplumsal irtibatın kâfi derecede sağlanmadığı, sevgisizliğin hakim olduğu, bireylerin birbirlerine güvenmediği, toplumsal eşitsizliğin olduğu ve erkeğin iktidar baskısını bayan üzerinde uygulama çalıştığı bir ortamda şiddet devreye girmektedir. Çocukluk devrinden itibaren uzun bir mühlet şiddete maruz kalan bireyler yetişkinlikte bir kadro ruhsal problemleri ve travmaları da beraberinde getirmektedir. Erkek bireyler çocukluk periyodunda deneyimledikleri acizlik, aşağılanma ve çaresizlik hisleri ile şiddet hissinin tohumlarını atarken, bayanlar da kendilerine uygulanan şiddete şuurlu ya da bilinçsiz olarak boyun eğerler.

Şiddet, şiddeti doğuran kısır bir döngüdür

İnsanlarda saldırganlık ve şiddet öğrenilmiş bir davranış kalıbı olarak karşımıza çıkar. Hepimizin içinde var olan öfke duygusu toplumdan öğrenilenlere nazaran şekillenip dönüştürülür. Yapılan araştırmalar, çocukluğunda şiddete maruz kalan ya da ebeveynler ortasında şiddet hikayesi olan bireylerin, yetişkinlik periyodunda daha fazla şiddete başvurduğunu söylemektedir. Çocuk etrafındaki bireylerin her davranışını taklit etmekte, öğrenmekte ve bunu vakitle pekiştirmektedir. Münasebetiyle, bayana şiddetin olağan olarak algılandığı bir toplumsal etraftan yetişen bir bireyin şiddeti daha normalleştirdiğini söyleyebiliriz. Coğrafik hudutları aşan, tüm toplumların ortak sorunu olan bayana yönelik şiddet ismine verilen her gayret ve güzelleşme, bayanların daha inançlı ve sağlıklı bir ömür alanı oluşturmasına yardımcı olacaktır.

Bu sebeple, 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Milletlerarası Çaba Günü’nün, bayana yönelik şiddetin önlenerek bayan haklarının korunmasını, dünyada ve ülkemizde tüm bayanların, sağlıklı ve sevgi dolu, hiçbir şiddete maruz kalmadan yaşamasını temenni ediyorum.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu