Haber

Kürtaj tasarısı Fransa Meclisi’nden geçti 

DUVAR- Boyun Eğmeyen Fransa’nın (LFI) sunduğu ‘’hamileliğin gönüllü şekilde sonlandırılmasını’’ garanti altına alan yasa tasarısı, üzerinde yapılan tartışmalar ve değişikliklerden sonra oy çokluğu ile Fransa Meclisi’nde evvelki gün kabul edildi. 557 milletvekilinden 337’si evet, 38’i hayır ve 18’i çekimser oy verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Rönesans Partisi ile birlikte yasa tasarısını hazırlayan LFI’den Milletvekili Mathilde Panot, ‘’Meclis dünyaya konuşuyor, ülkemiz dünyaya konuşuyor’’ diyerek, yasa tasarısının geçmesini Polonya, Macaristan ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bayanlara adadı.

Panot ayrıyeten, bu tasarının değeriyle ilgili, ‘’Kürtaj hakkına ve doğum kontrol haplarına ulaşım haklarına düşman olan kimseye şans vermek istemiyoruz’’ dedi.

Yasa tasarısı Meclis’ten evet oyu alsa da önümüzdeki hafta Rönesans Partisi’nin kendi sunacağı tasarının da oylanması konuşuluyor. Bunlardan sonra, tasarının Fransa Senatosu’ndan geçmesi gerekiyor. Senato geçen ay yine böyle bir tasarıyı reddetmişti.

48 SENEDİR YASAL

1975’te kabul edilen ”Veil Yasası” ile koşullara bağlı olarak kürtaj hakkı 48 yıldır Fransa’da yasal olarak uygulanıyor. Düzenlemelerle kapsama alanı genişletilen bu yasadan dolayı, sağ kanattan bu yeni tasarıya eleştiriler geldi. Ulusal Birlik Partisi’nin başkanı Marine Le Pen, bu tasarının ‘’tamamen göz boyayıcı’’ olduğunu, zira Fransa’da kürtaj hakkına karşı bir tehdit olmadığını söyledi. Le Pen’in temsilcilerinden biri ayrıyeten oy gününde Meclis’te olmamasının sıhhat nedenlerinden olduğunu iletti.

Sağ görüşlü milletvekillerinden Emanulle Menard, ‘’Artık Fransa’da mümkün olmadığını bildiğiniz kürtaj hakkının kaldırılması üzere bir dehşet üzerine oynamayı bırakın’’ diyerek yansısını bildirdi.

Jean-Luc Mélenchon, kendi bloğunda husus hakkında yazdığı yazıda perşembe gününü ‘’Niş gün, zengin gün’’ olarak nitelendirdi.

FRANSA HALKININ ÇOĞUNLUĞU KÜRTAJ HAKKINI DESTEKLİYOR

Ifop’un 16 Temmuz’da yürüttüğü anket çalışmasında, katılanların yüzde 83’ü kürtajın yasal olmasından mutlu olduğunu, tıpkı ankette de yüzde 81’i kürtaj hakkının artık anayasal bir teminatı olması gerektiğini söylediği vurgulanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu