Teknoloji

Mercedes otomobilleri süper bilgisayarlara dönüşüyor

Mercedes-Benz, iştiraklerini dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bazılarıyla genişleterek Tesla gibi şirketlerle rekabet etmek istiyor. Reuters tarafından aktarıldığı üzere şirket, Google ve Nvidia ile bağlarını derinleştirdi. Yeni MB.OS işletim sistemi ile otomobillerinde “süper bilgisayar” performansı vaat ediyor.

Sunnyvale, California’daki bir etkinlikte CEO Ola Kaelleniusbu on yılın ortasında yeni işletim sistemi MB.OS’un piyasaya sürülmesine atıfta bulunarak, “ Bu noktadan sonra her Mercedes’in içinde bir süper bilgisayar olacak.dedi ve ekledi: “ İhtiyatlı bir yaklaşım benimsiyoruz çünkü bu aşamada potansiyel hazinenin ne kadar büyük olduğunu kimse bilmiyor.

Kaellenius, sistemin yeni mimarisi üzerine inşa edilen her Mercedes’in şöyle diyor: aracın kokpitinde hiper ekranlar ve otonom sürüş için kapsamlı bir sensör seti.Şirket, Google ile ortaklığını da genişleterek sürücülerin park etmesine veya Seviye 3 otonom sürüş sistemini kullanmasına izin veriyor. YouTube izlemenizi sağlar.

Şirketler, gelecekte Google’ın bulut ve yapay zeka teknolojilerini kullanmak için potansiyel olarak birlikte çalışacaklarını da belirtti. Mercedes, navigasyon konusunda Google ile birlikte çalışacağını, otonom sürüş tutkusu konusunda ise Nvidia ile birlikte çalışacağını söylüyor.

Mercedes-Benz, Amerika Birleşik Devletleri’nde Tesla gibi diğer şirketleri geride bırakarak Seviye 3 otonom sürüş sertifikası alan ilk otomobil üreticisidir. Nevada eyaletinde alınan özerklik sertifikası, sürücü her an kontrolü ele almaya hazır olduğu sürece aracın sürüşün tüm yönlerini gerçekleştirmesine izin veriyor.

Mercedes’e göre SÜRÜŞ PİLOTUsistem ” uygun otoyol bölümleri ve yüksek trafik yoğunluğunun olduğu yerlerde” çalışacak ve “ Saatte yaklaşık 65 kilometre hıza kadar dinamik sürüş görevini üstlenebilecek.

akcaabat-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu