Haber

Savaştan kaçan Ukraynalı kadınlara cinsel saldırı!

Rusya ve Ukrayna’nın ortasında başlayan depremin üzerinden bir yıl geçti…

İki ülkede de büyük bir endişe ve endişe devam ediyor.

Devam eden savaşta her iki ülke de ağır kayıplar verdi.

Savaş bölgesinde harabeye dönmüş şehirlerde insanlar ayakta kalmaya çalışıyor.

Öte yandan çok sayıda vatandaş da farklı ülkelerde sığınma talebinde bulunmaya devam ediyor.

Avrupalı ​​sığınmacılar değerlendirildi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) İnsan Ticareti Özel Temsilcisi ve Koordinatörü Valiant Richey, savaş nedeniyle Avrupa’ya göç eden Ukraynalı kadınları değerlendirdi.

Richey, 24 Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ardından insan kaçakçılığının arttığını belirterek, savunmasız durumdaki çok sayıda çocuk ve kadının Avrupa ülkelerine geçmeye çalıştığını söyledi.

“Batı dillerini konuşamıyorlar”

Ülkelerinden göç etmek zorunda kalan Ukraynalıların çoğunlukla Avrupa’ya sığındığını ifade eden Richey, şunları kaydetti:

Avrupa’ya gelen Ukraynalıların bir kısmı Batı dillerini konuşamıyor, ne işi ne de parası var, bu yüzden çok savunmasız durumdalar.

Onların güvenliği bizi çok endişelendiriyor.

8 milyon Ukraynalı kadın ve çocuğun Avrupa’ya göç ettiğini belirtti.

Valiant Richey, AGİT’in yaptığı araştırmaya göre 8 milyon Ukraynalı kadın ve çocuğun Avrupa’ya göç ettiğini belirterek, Avrupa’da cinsel saldırı ve istismara uğrayan Ukraynalıların tam sayısının bilinmediğini kaydetti.

“Ukraynalı kadınlar tehdit, şantaj ve güç tarafından tuzağa düşürülüyor”

Cinsel saldırı faillerinin çoğunun bulunamamasının alarm kaynağı olduğuna dikkat çeken Richey, sözlerini şöyle sürdürdü:

Avrupa’ya göç etmeye zorlanan Ukraynalı kadınlar tehditler, şantaj ve güç tarafından tuzağa düşürülüyor. Vakaları tespit etmekten çok daha fazlasını yapmamız gerekiyor.

Richey, Avrupa’ya göç eden bazı Ukraynalı kadınların fuhuş çetelerinin tuzağına düştüğünü belirtti. “kolay hedef”gördüğünü belirtti.

Kadınlar fuhuşa zorlandıklarını anlattı

Fuhuş çetelerinin özellikle bekar Ukraynalı kadınları yüksek ücretle işe alma vaadiyle kandırdıklarını belirten Richey, Ukraynalı kadınların önce gece kulüpleri ve barlarda çalıştırıldığını, ardından zorla fuhuş yaptırıldığını söyledi.

Ukraynalı kadınlar hakkında içerik arama

Avrupa’da internet arama motorlarından Ukraynalı kadınlara yönelik cinsel içerikli aramaların savaş öncesine göre yüzde 300 arttığı bilgisini paylaşan Richey, bu durumun son derece endişe verici olduğunu belirtti.

AGİT, Ukraynalı kadınlar için kampanya başlattı

AGİT’in Ukraynalı kadınları cinsel istismardan korumak için “Güvenli Olun” adlı bir kampanya başlattığını ifade eden Richey, kampanyanın amacının kadınları her türlü cinsel akına karşı bilinçlendirmek ve kamuoyu oluşturmak olduğunu sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu