Haber

“Başka Tarım Mümkün” anlayışıyla deprem kentleri gelişiyor İzmir’den Osmaniye’ye 20 bin zeytin fidanı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, depremin vurduğu Osmaniye’de tarımsal üretimin sürdürülebilirliğini sağlamak için temellerini atmaya devam ediyor. İzmirli üreticiler tarafından yetiştirilen bölge iklimine uygun ve gelir getiren 20 bin zeytin fidanı Osmaniyeli çiftçilere dağıtıldı. Önder Tunç Soyer, “Deprem felaketinden bu yana Osmaniye kardeş şehrimiz oldu. Osmaniye’ye her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Bu zeytin fidanları, ebedi dostluğumuzun da simgesi olacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Bir Tarım Daha Mümkün” vizyonuyla 6 Şubat depreminden etkilenen kentleri yeniden canlandırma hedefiyle Osmaniye için tarım vakıfları sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, üretimde sürdürülebilirliği ve çeşitliliği artırmak amacıyla bölgenin doğal yapısına uygun 20 bin zeytin fidanını Osmaniye’ye teslim etti.

“Sonsuz dostluğumuzun simgesi olacak”
Başkan Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından genel ahengi üstlenilen Osmaniye’nin depremin yaralarını sarmak için yapılmaya devam edileceğini belirterek, “Osmaniye, deprem felaketinden bu yana kardeş şehrimiz oldu. Osmaniye’de her türlü desteğe sahip olmaya devam edeceğiz. Pandemi ve depremler tarımsal üretimin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gösterdi. Toplumun bu yıkımın etkilerinden bir an önce kurtulması için üretimin devam etmesi gerekmektedir. Geçen hafta Hataylı üreticilerin talebi üzerine süt tankları gönderdik. Başta fıstık olmak üzere Osmaniye üreticimizi ve eserlerini destekliyoruz. Bu zeytin fidanları aynı zamanda ebedi dostluğumuzun simgesi olacaktır.”

Üretilen eserleri de alacak
İzmir’de faaliyet gösteren tarımsal kalkınma kooperatiflerinin yetiştirdiği 20 bin zeytin fidanı, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınarak Osmaniye’deki üreticilere dağıtıldı. Osmaniyeli çiftçiler, zeytin fidanlarını toprakla buluşturarak elde ettikleri mahsulü kooperatifler aracılığıyla işleyecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, depremden etkilenen çiftçilerin ürettiği eserleri yine kooperatifler aracılığıyla satın alarak Osmaniye çalışmalarına hem altlık olacak hem de tanıtımını yapacak.

Kalıcı destek, geçici değil
İzmir Büyükşehir Belediyesi, depremlerin ardından 11 Büyükşehir belediyesi arasında eşleştiği Osmaniye başta olmak üzere yıkımın yaşandığı illerde tarımsal hasar tespitlerini yaptı. Bu illerde faaliyet gösteren kurum, kuruluş, birlik ve kooperatiflerle iletişim halinde oldu ve 3 ayı aşkın bir süre dayanak noktası olmaya devam etti. Köylere yem, gıda ve erzak gibi birçok ihtiyacı ulaştıran ekipler, kooperatifleri tekrar ayağa kaldırmak için seferberlik başlattı. Osmaniye’de yer fıstığının katma değerli işlere dönüştürülmesi için fıstık kırma ve yağ çıkarma makinası verildi. Dokuma tezgahları canlandı. Kooperatiflere onarım ve yenileme esasları verildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu